Advokát Július K. z Humenného pýtal úplatok 70-tisíc od matky
19-ročného muža zo Sniny, obžalovaného zo sexuálneho násilia. Za úplatok sľúbil u prokurátora a sudcu vybaviť ľahší trest - rok nepodmienečne.
Matke povedal, že úplatok už odovzdal prokurátorovi, na čo si požičal peniaze, a preto ich teraz chce späť. Keď sa to dozvedela sestra obžalovaného, išla na políciu.
Tá sa aj s advokátom stretla ako agent polície koncom mája. Advokát zvýšil požadovanú sumu na 135-tisíc, ktorú vraj rozdelí po 60-tisíc s tým, že on si nechá 15-tisíc.
O pár dní prišla aj s peniazmi do advokátovej kancelárie. Advokát znížil požiadavku na 70-tisíc a vyhotovil potvrdenie o plnej moci, čo malo zakryť úplatok. Po prevzatí peňazí ho zadržali, teraz je vo väzbe.
Jana Pôbišová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra odmietla odpovedať na otázku, prečo polícia nepočkala, či advokát odovzdá ďalej peniaze sudcovi alebo prokurátorovi. Prípad podľa nej stále vyšetrujú. Komentovať to nechcel ani minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Jana Kurucová, ktorá je poverená riadením humenského súdu, povedala, že advokáta na súde poznajú, ale o tomto prípade nič nevie.
Advokáti podľa polície často pri pýtaní úplatku tvrdia, že je aj pre sudcu a prokurátora, aj keď si ho väčšinou nechajú sami.
Na súde v Humennom mali so sudcami v poslednom období viac problémov. Generálna prokuratúra chce obžalovať sudcu Petra T. kvôli prípadu s poisťovňami, minister spravodlivosti zase odvolal z funkcie predsedu okresného súdu Jána Kislíka, lebo "nezvládol riadenie súdov v oblasti náhodného prideľovania spisov".
Bývalý zástupca riaditeľa Úradu boja proti korupcii pre SME pred niekoľkými mesiacmi povedal, že ak by polícia čakala, či advokát odovzdá úplatok ďalej sudcovi, môže nastať problém "kontroly pohybu peňazí". Ide totiž podľa neho o veľmi zložité prostredie ľudí, ktorí sa navzájom poznajú a ak jeden z nich nesvedčí proti druhému, prevzatie úplatku sa dá dokázať len ťažko. Všetko totiž prebieha v tajnosti.
Autor: mož