Všetky stopy po stratenom spise bývalého aktéra novembrovej revolúcie Jána Budaja vedú k predsedovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. Ten bol od januára 1990 ministrom vnútra a viacerým členom VPN povedal, že Budaj neprejde lustráciami, lebo bol agentom. Disponoval tak zrejme jeho spisom už potom, keď v ŠtB boli koncom roka 1989 hromadné skartácie.
ŠtB registrovala Budaja ako agenta od roku 1979 do roku 1981. V evidencii je napísané, že v roku 1981 jeho spis uložili do archívu a pridelili mu archivačné číslo.
Poslanec za KDH František Mikloško viackrát v médiách priznal, že Mečiar mu nejaké spisy ukazoval, nechce však menovať aké.
To, že Budaj bol agentom, povedal Mečiar na verande sídla VPN v marci 1990 Fedorovi Gálovi. "Tam mi oznámil, že Budaj neprejde lustráciami," povedal Gál. Bral to ako informáciu od ministra vnútra a povedal ju svojmu najbližšiemu okoliu.
Pred voľbami sa VPN rozhodla, že dá každému kandidátovi podpísať papier, že v prípade, ak neprejde lustráciami, odstúpi z kandidátky. Budaj odstúpil tesne pred uzavretím kandidátky. "Nikdy v živote som nevidel žiadny jeho zväzok. Až z druhej alebo tretej ruky som sa vždy dozvedel, že ten zväzok ukradol z ministerstva vnútra Ciklamini a doniesol ho Mečiarovi a že používal nielen Budajov, ale aj iné agentúrne zväzky," povedal Gál.
Viliam Ciklamini bol námestníkom ministra vnútra a šéfom rozviedky. Gál hovorí, že aj to, že mu Mečiar o Budajovej minulosti povedal pred lustráciami, bolo porušením zákona. "On týmto spôsobom pracoval."
Gál verí, že Budaj nič zlé v minulosti nerobil, "ale o tom neboli lustrácie". Tie boli aj o tom, či niekto dal alebo nedal na spoluprácu súhlas.
Osobne o Budajovej minulosti hovoril Mečiar aj Jánovi Langošovi a Martinovi M. Šimečkovi. "Mečiar nám so smútkom v hlase oznámil, že Budaj je áčko a že jeho spis má Ciklamini, ktorý je práve niekde v horách, takže nám ho nemôže ukázať," povedal Šimečka.
Ciklamini v januári 1991 v STV trval na tom, "že Ján Budaj je agentom ŠtB a že podával informácie o svojich priateľoch a spolubojovníkoch".
Bývalý šéf inšpekcie ministerstva vnútra Leonard Čimo v rozhovore pre Necenzurované noviny povedal, že bol svedkom, keď Jaroslav Svěchota doniesol Mečiarovi šesť zväzkov tajných spolupracovníkov, medzi ktorými bol aj Budajov. K Mečiarovi sa takto podľa jeho slov dostalo viacero zväzkov.
Čimo proti Mečiarovi svedčil aj v kauze Tisova vila, z ktorej boli po revolúcii ukradnuté materiály ŠtB a mali byť prevezené do Mečiarovho bytu. Čimo tvrdí, že to bol on, kto ich na príkaz Mečiara doniesol.
Po roku 1981 ŠtB Budaja až do revolúcie evidovala ako nepriateľskú osobu. Zväzkov, ktoré chýbajú bez toho, aby pri nich bola poznámka, že sú zničené alebo skartované, sú podľa Ústavu pamäti národa desiatky.
Ústav to zistil teraz, keď prevzal zväzky od Slovenskej informačnej služby. Kde je Budajov zväzok, nikto nevie, on si myslí, že by to mala vyšetriť polícia. Ústav ešte rokuje s SIS, podanie na políciu preto nedali.
Autor: mož