u a ohlasuje ďalší miliardový úsporný program. Tieto správy z posledných dní prinútili odborníkov uvažovať nad budúcnosťou Nemecka ako priemyselnej krajiny.
Ekonóm Spolkového zväzu nemeckého priemyslu Reinhard Kudiss denníku Berliner Zeitung povedal, že odbúravanie pracovných príležitostí v Nemecku bude pokračovať. Tempo sa podľa neho síce spomalilo, nemecký priemysel sa však naďalej zmenšuje. Kudiss upozornil, že veľká väčšina procesu tvorby pridanej hodnoty prebieha medzičasom v zahraničí a investície nemeckých firiem smerujú tam, kde je odbyt.
Internetový denník Spiegel Online citoval názory Thomasa Straubhaara z Hamburského inštitútu pre ekonomický výskum, podľa ktorých sa masové produkty dajú vyrábať hocikde na svete, pričom ich náklady sú také nízke, že nemecké firmy nemajú takmer nijakú šancu konkurovať. "Preto budeme svedkami ďalšieho odbúravania priemyselných pracovných miest v Nemecku," povedal Straubhaar. Nemecké podniky by sa mali podľa Straubhaara koncentrovať na procesy mimo a popri štandardizovanej výrobe. "Zušľachťovanie dodávok a výrobkov je silnou stránkou nemeckých firiem, na ktorú by sa mali sústrediť," zdôraznil Straubhaar.
Podľa šéfa konjunkturálneho oddelenia Nemeckého inštitútu pre ekonomický výskum Alfreda Steinherra nie sú vysoké zárobky nemeckých pracovníkov rozhodujúcim problémom nemeckého priemyslu ako takého. Pre Spiegel Online povedal, že "presun pracovných miest do zahraničia je nevyhnutným následkom nesprávnych rozhodnutí nemeckých manažérov a podnikateľov". Steinherr dodal, že firmy často zmeškali príležitosť sústrediť sa na ziskové výrobné oblasti, v ktorých mali silné postavenie.