Hoci jedným z kupcov SPP bol aj ruský Gazprom, reálnym vlastníkom plynární sa nikdy nestal. V čase privatizácie nemal dosť peňazí na zaplatenie za akcie, získal preto opciu na odkúpenie svojho podielu počas dvoch rokov od privatizácie. Privatizačné dokumenty podpísali len prezident Gaz de France Pierre Gadonneix (vľavo) a prezident Ruhrgasu Burckhard Bergmann (v strede). FOTO - TASR
BRATISLAVA - Ruský plynárenský gigant Gazprom nevyužije možnosť vstúpiť do Slovenského plynárenského priemyslu, ktorú mu zaručuje stále platná opcia na kúpu tretinového podielu v plynárňach. Gazprom včera vyhlásil, že opciu nevyužije.
"Rozhodli sme sa, že pre nás nemá význam túto opciu si uplatniť," citovala agentúra Reuters šéfa exportu Gazpromu Alexandra Medvedeva.
Samotný SPP o takomto rozhodnutí Gazpromu ešte nebol informovaný. "Nevieme o tom a v zásade je to vec akcionárov a dohody medzi nimi," povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.
Väčšinovým akcionárom v SPP je štát. "Rozhodnutie Gazpromu nám nebolo oznámené, ale nijako neovplyvní chod spoločnosti," povedal Maroš Havran, hovorca ministerstva hospodárstva, ktoré v SPP vykonáva akcionárske práva. Rovnako to nebude mať vplyv na štátny podiel v plynárňach ani akcionársku zmluvu. "Štátu sa to netýka, je to len záležitosť dvoch akcionárov. Tí to majú ošetrené vo vzájomnej zmluve," dodal Havran.
Zvyšných 49-percent vrátane manažérskej kontroly je v rukách konzorcia zloženého z nemeckého Ruhrgasu a francúzskeho Gaz de France. Ak by Gazprom chcel využiť opciu, každej zo spoločností by pripadla tretina zo 49-percentného podielu, teda 16,33 percent akcií. Gazprom by súčasne musel vyplatiť oboch doterajších akcionárov.
Podľa člena Dozornej rady SPP nominovaného ministerstvom hospodárstva Petra Baláža je rozhodnutie Gazpromu prekvapivé. "Podiel v SPP je vysoko lukratívny. Výnosnejší obchod v stredoeurópskom regióne si ťažko možno predstaviť," hovorí Baláž. "Na druhej strane Gazprom investuje aj v Maďarsku a v Česku, kde má šancu získať dominantné postavenie. Preto minorita v SPP možno preň nie je zaujímavá," dodáva.
Jedným z možných dôvodov, prečo Gazprom nevyužil šancu vstúpiť do SPP, je nedostatok peňazí. "Gazprom je síce veľký podnik, má však dlhodobý problém s cash flow kvôli vysokým investíciám a nemá dosť hotovosti," tvrdí Baláž. Peniaze boli dôvodom, prečo si Gazprom nemohol dovoliť kúpiť svoj podiel už skôr.
Baláž si myslí, že neprítomnosť Gazpromu v SPP môže byť miernym rizikom. "Gazprom je hlavným dodávateľom plynu, čo môže využiť a držať ostatných v šachu."
Ako vznikla opcia Gazpromu
Gazprom ako člen víťazného konzorcia Ruhrgas-Gaz de France-Gazprom v privatizácii 49 percent SPP dostal namiesto tretinového akcionárskeho podielu dvojročnú opciu na kúpu podielu. Dôvodom, prečo si akcie rozdelili a zaplatili len Nemci a Francúzi, bol, že Gazprom na svoj podiel vtedy nemal dosť peňazí. Opcia Gazpromu mala platiť dva roky po podpísaní privatizačnej zmluvy v marci 2002. Počas tohto obdobia Gazprom viackrát avizoval, že svoje právo vstúpiť do SPP chce využiť. Vysoká zadlženosť firmy to však nedovolila. Opcia bola preto po dohode s akcionármi predĺžená do konca tohto roku. (tc)