niami, ktoré sa vykonávajú v Tatranskom národnom parku. Za pomoci harvestorov sa vykonáva ťažba a odstraňuje sa ekologicky veľmi cenné ,mŕtve' drevo v srdci parku," píše sa v nej.
Petícia je reakciou na odstraňovanie kalamitného dreva v dolinách Tichá a Kôprová, s ktorým začali Štátne Lesy TANAP-u minulú sobotu. Obe doliny ležia na rozhraní piateho a štvrtého stupňa ochrany, čo podľa Jozefa Kramarika, riaditeľa odboru ochrany prírody a krajiny na ministerstve životného prostredia štátne lesy zneužili, pretože pri odstraňovaní dreva v piatom stupni potrebujú výnimku od orgánu ochrany prírody, zatiaľ čo odstraňovať kalamity v štvrtom stupni im prikazuje lesný zákon.
Odpratávanie dreva, ktoré má byť súčasťou protipožiarnych opatrení, zakázala nakoniec lesom Slovenská inšpekcia životného prostredia, lebo ide o biotopy európskeho významu a na zásah do nich treba výnimku. Lesníci pokračujú v odstraňovaní v iných častiach dolín. Správa TANAP-u tvrdí, že "súhlasila s uvoľnením a sprejazdnením lesných ciest v šírke telesa cesty, čím by bol zabezpečený prístup požiarnej techniky," no lesníci podľa nej vyťahujú celé kmene. (haj)