Pre rozvodnený potok Lutinka museli v obci Olejníkov strhnúť stĺp elektrického vedenia, ktorý zachytával plávajúce stromy a odrážal vodu von z riečiska smerom na domy. FOTO - TASR
Po nieľkodňových dažďoch zostali včera niektoré východoslovenské dediny zatopené a na viacerých miestach bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.
V okrese Spišská Nová Ves robila problémy rieka Hnilec, ktorá sa vybrežovala a z vodnej priehrady Pačianska Maša preto vypúšťali vodu.
Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili aj v obci Švedlár v okrese Gelnica. "Rieka Hnilec sa vybrežila v rómskej osade. Zatiaľ nie sú ohrozené ich obydlia či dokonca ľudské životy. Takáto situácia sa u nás opakuje už tretí rok," povedal starosta Vladimír Končík.
V obci Jurské (okres Kežmarok) zatopilo pivnice, škôlku aj školu. Podobná bola situácia v Ihľanoch, kde zosuv brehu potoka ohrozoval domy v jeho blízkosti. Ľudia už len zbožne pozerali na oblohu a dúfali, že dážď ustane.
V Pečovskej Novej Vsi podmyla prívalová voda dva domy v rómskej osade. Oba sa popoludní zrútili.
Starosta obce Ľutina, kde sa miestny potok nadránom zmenil na dravú rieku, bol v pohotovosti od skorých ranných hodín. "Voda nám začína brať jeden dom, je to hrozné. Nemáme elektrinu, nemôžeme hlásiť v miestnom rozhlase. Je tu kritická situácia, nevieme si poradiť, ale snažíme sa," povedal starosta Vladimír Lelovský, ktorý chcel cez rozhlas požiadať všetkých obyvateľov o pomoc. "Každý rok tu máme povodne a každý rok urgujem kompetentných, aby situáciu riešili. Bezúspešne. Podceňujú to." Na konci obce voda ohrozovala nedávno dokončenú novostavbu. "Sú tu všetky naše peniaze, naša drina. Prebudila som sa ráno o štvrtej na veľký hukot vody. Keď breh za naším domom nevydrží, zosunie sa to všetko," vzlykala Jarmila Trojanovičová. Vyliata voda tiekla cez jej pozemok, blízko nového domu. Miesta, kde mala vysadené okrasné stromy, boli pod vodou, takisto aj uskladnený stavebný materiál. Vedľa jej domu museli elektrikári prestrihnúť vedenie elektrickej energie, pretože voda podmyla stĺpy, na ktorých bola elektrina vedená.
V susednom Olejníkove bola situácia rovnako dramatická. Starostka vyhlasovala tretí stupeň povodňovej aktivity už o pol piatej ráno. "Hneď som zháňala techniku, mobilizovala ľudí z civilnej obrany, elektrikárov, hasičov. Situácia je však horšia ako som si myslela." Podľa starostky hrozilo, že voda podmyje stĺpy vysokého napätia. "Keď neprestane pršať, pôjde všetko dolu vodou."
O piatej ráno bol tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásený aj v obciach Livov, Lukov, Malcov i Gerlachov a v dôsledku stúpajúcej vody v rieke Topľa následne stúpa voda aj v Bardejove.
(kar, frk, kim, tim, meš)
Lukáč z VLK-u si myslí, že za povodne môže zvýšená ťažba dreva
Za záplavy môže zvýšená ťažba dreva. Myslí si to Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK.
"Zhodou okolností som v Olejníkove piaty deň a tak môžem potvrdiť, že hoci výdatne pršalo, žiadne neobvykle veľké zrážky nepadli. To, že sa Ľutinka vyliala, je skôr logický dôsledok zvýšenej ťažby dreva v tejto časti Čergovského pohoria," tvrdí Lukáč.
Podľa neho lesný hospodársky plán na roky 2004 - 2013 umož-ňuje užívateľom lesov v tejto oblasti vyťažiť 2,5x viac dreva ako v predchádzajúcom desaťročí.
"Očakávame, že sa situácia s pribúdajúcimi výrubmi bude každý rok zhoršovať, čo môže mať katastrofálny dopad na život v čergovských podhorských obciach," tvrdí Lukáč.
"Upozorňovali sme Krajský lesný úrad v Prešove na možné dôsledky zvýšenej ťažby. Drancovanie lesov rapídne znižuje schopnosť krajiny akumulovať zrážkovú vodu. Keď sa hospodárenie v lesoch nezmení, bude to mať katastrofálny dosah na život v podhorských obciach Čergova." Stanovisko krajského lesného úradu sa nám včera nepodarilo získať. (sen)