Ostravčania boli Asafovi Powellovi vďační, a on im. Foto - reuters
Tartan kropil dážď a teplomer ukazoval iba desať stupňov. Asafa Powell si napriek tomu rozopol zips na modrej kombinéze až po štartové číslo. Pokľakol do blokov a vzápätí z nich vystrelil. Uprostred rovinky nabrali jeho nohy také zrýchlenie, že s ním súperi úplne stratili kontakt.
Na časomeri nabehli len tri cifry: 9,85. Túžobne čakaný čas pod desať sekúnd, vôbec prvý v Čechách, bol na svete. Jeho hodnota však vzhľadom na podmienky priviedla do úžasu všetkých: divákov i odborníkov. Deviaty čas histórie, iba sedem stotín za svetovým rekordom Američana Tima Montgomeryho, prekvapil aj jamajského šprintéra.
"Nemyslel som si, že budem taký rýchly," priznával. "V takom počasí som ešte nikdy nebežal. Aj som sa trochu bál, aby som sa nezranil."
Deň pred Zlatou tretrou na otázku, akú klímu má rád, Powell odvetil: "Na šprint je ideálnych 32 stupňov." V Ostrave bolo o dvadsaťdva menej, navyše pršalo.
"Taký šprint v daždi a chlade ešte nikto nikdy nepredviedol," skonštatoval Bratislavčan Alfons Juck, ktorý k postu manažéra svetového rangu odštartoval z roly poctivého štatistika, špecialistu na šprint. "Supertalent," zostručnil odpoveď na otázku, čo za zjav je 22-ročný jamajský rýchlik. Na konte má za jeden a štvrť sezóny už dvanásť výkonov pod 10 sekúnd. V tejto bežal trikrát a vždy aspoň za 9,85 - v tropickej (Kingstone) aj arktickej klíme (Ostrava).
Asafa nie je milovníkom silných slov. Koľko by vám namerali v teple a suchu - 9,77? dobiedzali doňho novinári. "Možno," odvetil. Alebo aj lepšie - 7,74? "Možno," zopakoval.
Skôr než Powell vo štvrtok po polnoci zaľahol do postele, telefonicky sa mu ozvali organizátori pondelňajšieho mítingu v Aténach a za svetový rekord mu sľúbili špeciálnu prémiu. V ten deň by podľa predpovede malo byť v gréckej metropole jasno a 25 stupňov Celzia. Mimochodom, pred Montgomerym (9,78) držal svetový rekord jeho krajan Maurice Greene (9,79) a ten ho utvoril pred šiestimi rokmi práve v Aténach.
"Som stopercentne fit," tvrdil pred Ostravou Powell. "Ak budú stopercentné aj podmienky, určite prekoná svetový rekord 9,78," tvrdí Juck. "Nevylučoval by som ani to, že výrazne: nie o jednu, ale o zopár stotín."
Vzápätí si povzdychol: "Keby bolo priaznivejšie počasie, mohli sme historickú chvíľu prežiť už vo štvrtok v Ostrave."
Slovenským atlétom vítkovický míting svedčí
Zlatá tretra zmokla a skrehla, v rankingu mítingov Super Grand Prix nebude výkonnostne tak vysoko ako pred rokom, ale obsadením a atmosférou nepodliezla vlaňajšiu latku. V žičlivej kulise si zdvihli sebavedomie aj niektorí slovenskí atléti.
Zvlášť košická trojskokanka Dana Veľďáková, ktorá zdolala majsterku sveta 1997 Češku Kašpárkovú ("bola to moja posledná tretra," tvrdila), dvojnásobnú európsku šampiónku do 23 rokov Rumunku Nicolauovú aj bronzovú medailistku halových MS spred štyroch rokov Američanku Hurdovú. "Škoda, že s víťazstvom sa neviaže aj výkon nad 14 metrov znamenajúci limit na svetový šampionát dospelých v Helsinkách," povzdychla si. "Mám formu, aby som ho dosiahla - možno to vyjde už o desať dní v Talline na Európskom pohári." Slovenské prvenstvo na mítingu tohto rangu je vzácnosť, jeho cenu neznižuje ani zaradenie medzi tzv. rozvojové disciplíny na tomto mítingu, s čím súvisí aj relatívne skromná odmena zaň - 500 eur.
Mužský vrh guľou mal podstatne lepšie obsadenie. Guliar banskobystrickej Dukly Mikuláš Konopka nechal za sebou svetového aj európskeho halového šampióna Španiela Martíneza, bronzového z OH Dána Olsena, afrického rekordéra Robbertsa - prehral len so zlatým z aténskej olympiády Ukrajincom Bilonogom. Pritom päťkrát prehodil 20 m, kým on len raz. "Jurij hádže sunom, na mokrom kruhu mali klasici výhodu," pripomínal Konopka, ktorý si udržiava obdivuhodnú stabilitu - čo míting, to výkon s dvadsiatkou na začiatku. "V lepšom počasí by som zrejme prvý raz v živote prehodil 21 metrov." Cez víkend súťaží v Lille, začiatkom budúceho týždňa v Madride a koncom vo švédskom Gävle.
Aj oštepárovi Mariánovi Bokorovi ostravský štart prospel: skončil štvrtý a k limitu na MS 77,80 m mu chýbal jediný centimeter. (mo)
Slováci v hlavnom programe Zlatej tretry
Trojskok: 1. Dana Veľďáková 13,93, guľa: 2. Mikuláš Konopka 20,37, oštep: 4. Marián Bokor 77,79, 800 m: 10. Jozef Pelikán 1:49,41.
Autor: MARIÁN ŠIMO, Ostrava