ktorý v uplynulom desaťročí prešiel obrovskými zmenami.
V poslednom období najvýraznejšie zmeny postihli oblasť informačných a komunikačných technológií, ktoré prechádzali búrlivým rozvojom, ktorý priniesol obrovskú potrebu IT špecialistov, pracujúcich s extrémne vysokým pracovným nasadením, navyše stále sa vzdelávajúcich, dynamických, s analytickými schopnosťami a obchodným myslením. Tento vývoj spôsobil zväčšujúci sa rozdiel medzi množstvom kvalitných kandidátov na trhu práce a rastúcim dopytom na obsadenie pozícií v tejto oblasti na všetkých riadiacich úrovniach. K tomu pristúpil určitý odliv špecialistov do zahraničia, či už v rámci nadnárodných koncernov, v ktorých pracovali, alebo k novým zamestnávateľom, i keď ich počet u nás bol obmedzený. Dôsledkom týchto faktorov bolo, že vyhľadávanie prostredníctvom cieleného oslovovania kandidátov sme realizovali už na pozície v strednom a nižšom manažmente, dokonca špecialistov. Najnovší vývoj, keď začiatkom marca tohto roku spoločnosť Intel oznámila redukciu svojho personálu, zapríčnenú, okrem iného, zníženým záujmom o nákup PC, však môže naznačovať začiatok opatrnejšieho záujmu o obsadzovanie pozícií v tejto oblasti.
Výrazne, ale opačným smerom, sa zmenila situácia v oblasti finančného manažmentu. Finanční manažéri v prvej polovici deväťdesiatych rokov extrémne chýbali. V súčasnosti je výber kvalifikovaných profesionálov s vynikajúcimi skúsenosťami, vybavených výbornou znalosťou minimálne jedného cudzieho jazyka podstatne väčší. Minulosťou sa stáva nízky počet absolventov ekonomickej univerzity, pre ktorých by bola finančná oblasť málo atraktívna, ale aj rýchly postup čerstvých absolventov, hoci prichádzajú na trh práce s veľkými ambíciami a motiváciou. Pomer medzi ponukou kandidátov a dopytom na obsadenie pozícií v tejto oblasti je oproti minulosti vyrovnanejší, a pokiaľ zamestnávateľ hľadá vo finančnej oblasti kandidáta na manažérsku pozíciu, je reálne osloviť viacerých skúsených kandidátov s vynikajúcimi osobnostnými predpokladmi.
Zmeny v obchodnej oblasti priniesla celkove zložitejšia situácia na slovenskom trhu, v ktorej sa formou executive search vyhľadávajú kandidáti na riadiace pozície často v prípadoch zhoršenia postavenia spoločnosti v prospech konkurencie.
V takýchto prípadoch sú osloviteľní špičkoví kandidáti s niekoľkoročnými skúsenosťami a konkrétnymi výsledkami v obchodnej činnosti, ktorí nevidia u súčasného zamestnávateľa možnosť ďalšieho rastu, i keď v určitých špecializáciách, najmä v elektrotechnike a strojárstve, sa situácia zhoršuje odlivom obchodníkov do oblasti informačných technológií a telekomunikácií, kde sa očakáva rýchlejší rast platov s dlhodobou perspektívou.
Na záver by, pravdepodobne, malo význam spomenúť očakávané zmeny medzi dopytom na obsadzovanie manažérskych pozícií a ponukou kvalitných profesionálov s primeranými skúsenosťami v bankovom sektore - čo súvisí s privatizáciou veľkých bánk, i keď presnejšie predpovede sú asi predčasné. Predpokladáme, že v privatizovaných bankách prebehnú najprv personálne audity, ktoré ukážu, aký rozsah personálnych zmien je žiaduci, do akej miery z tohto počtu je reálne nájsť a úspešne osloviť pripravených manažérov so zodpovedajúcimi skúsenosťami a do akej miery si budú privatizované banky svojich manažérov a pravdepodobne aj špecialistov musieť pripravovať sami formou školení a tréningov.
Dr. EVA ZAHRADNIKOVÁ
Principal Consultant
CATRO Consult ISG