KOŠICE - Keď mladá mamička zo Sídliska nad jazerom zistila, že sú jej deti čoraz viac doštípané nejakým hmyzom, rozhodla sa zistiť, o čo ide. Parazita cicajúceho iba v noci si vystriehla a vo fľaštičke doniesla na Univerzitu veterinárskeho lekárstva v Košiciach. Záver odborníkov znel, že sú to ploštice. Podobných prípadov je čoraz viac a zďaleka nejde iba o problém sociálne slabších vrstiev s nízkym hygienickým štandardom.
"Za rok sme ich zaznamenali asi tridsať, pričom v tomto období nás navštívi do mesiaca aj 5 - 6 ľudí s plošticami. Ide o ploštice posteľné, ktoré dokážu ľuďom značne znepríjemniť život," hovorí Alica Kočišová z Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach.
Medzi deťmi sa už objavila alergická reakcia na štípance. "Ploštice môžu zamoriť tak rodinné domy, ako i panelákové byty. Stávajú sa pritom problémom takého významu, akým je zamorenie domácností rusom domovým, ktorý naopak začína ustupovať," hovorí docentka Košičová.
O prítomnosti ploštíc v byte svedčí typický štipľavý zápach a drobné hrdzavohnedé škvrnky na posteli a nábytku.
Ploštice pritom na človeku neparazitujú trvalo ako napríklad vši. Počas dňa sú schované na rôznych miestach v škárach, puklinách, posteľných matracoch či v nábytku alebo za ním a nacicať sa vyliezajú až v noci. Najradšej štípu na mieste s tenkou kožou, hlavne na nohách a bruchu, ale doštípané môže byť naozaj celé telo. Len čo vstaneme a zasvietime, rýchlo ujdú. Takže ako ich možno objaviť? Jediné, čo ostáva, je vystriehnuť si ich. (jg)