Bude sa v nej spaľovať odpad z tejto chemickej fabriky, ako i z komunálnej sféry a priemyslu z polovice Slovenska. Investorom spaľovne za dve miliardy korún je akciová spoločnosť Nisak, ktorú založila Nitrianska župa. V Šali sa má spracovávať až 30-tisíc ton odpadu, čo je asi o 80 percent viac ako doteraz.
"Životné prostredie u nás dosť zaťažuje samotná prevádzka chemickej fabriky. Štyristo metrov od domov máme skládku nebezpečných odpadov a iba sto metrov od domov sú odkaliská popolčeka, odpadového produktu Dusla. Nechceme ďalšie zhoršovanie životného prostredia. Nákladná a železničná doprava, ktorou sa bude odpad dovážať z Nitrianskeho, Trnavského, Trenčianskeho i Bratislavského kraja pôjde cez túto obec a nedá sa vylúčiť riziko havárií," zdôrazňuje starosta Trnovca nad Váhom Július Rábek.
Hovorca Nisaku Mikuláš Janovský zdôrazňuje, že spaľovňa bude mať najmodernejšiu technológiu. Zníži sa podľa neho množstvo emisií v ovzduší, odpadu na úložiskách a zlepší sa životné prostredie.
Starosta Dlhej nad Váhom Róbert Ižóf tomu neverí. V Dlhej sa ešte rozhodujú, či vyhlásia ľudové hlasovanie alebo petíciu.
V Šali, Trnovci nad Váhom, Dlhej nad Váhom a Močenku budú mať tento týždeň zhromaždenia, ktoré zvoláva investor spaľovne. (bej)