Priemerná mzda podľa štatistického úradu bola v prvrom štvrťroku 16 022 korún, čo je o 1 481 korún viac ako vlani. Po odrátaní inflácie sa priemerné mzdy zvýšili o 7,2 percenta. O toľko stúpla kúpna sila priemerného platu. Prírastok reálnej mzdy bol najvyšší od druhého štvrťroka 2002.
Najviac sa mzdy zvyšovali v pôdohospodárstve, v odvetví rybolovu narástli nominálne o 70 percent. Rýchlo rástli aj mzdy v priemysle (o 12,2 percenta) a vo verejnej správe a obrane (o 10,5 percenta).
Najvyššie mesačné mzdy boli tradične v sektore finančného sprostredkovania (34 132 korún), naopak najmenej zarábali zamestnanci hotelov a služieb (11 905 korún).
Na nezvyčajne vysokom raste miezd sa podpísalo novoročné zvyšovanie miezd v podnikoch. To vysoko prekročilo výšku súčasnej inflácie. Mnohí zamestnávatelia pri plánovaní valorizácie miezd vychádzali z inflácie predchádzajúceho roka, ktorá bola oveľa vyššia ako súčasná. Štatistiky miezd ovplyvnili aj odmeny, ktoré podniky zvyčajne vyplácajú svojim zamestnancom začiatkom roka vo forme podielu na zisku.
Takýto vysoký reálny rast platov teda môže byť len dočasný. "To sa už pravdepodobne nebude opakovať. Určitý obraz o vývoji v druhom štvrťroku nám môže dať pohľad na rast reálnych miezd za apríl, ktorý sa už spomalil zo 6,5 na 2,5 percenta," tvrdí analytik ČSOB Marek Gábriš.
O neprirodzene vysoké mzdy v priemysle za prvý štvrťrok sa postaral aj jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku, bratislavská rafinéria Slovnaft. Podľa týždenníka Trend zamestancom Slovnaftu na februárových výplatných páskach pribudli okrem miezd aj mimoriadne jednorazové položky. Dôvodom bolo prehodnocovanie kolektívnej zmluvy, v ktorej sa zamestnaci mohli vzdať nároku na nadštandardné odstupné vyjednané v kolektívnej zmluve pred niekoľkými rokmi. Zamestnanci, ktorí s tým súhlasili, dostali polovicu pôvodne dohodnutého odstupného. To malo dosahovať v niektorých prípadoch až 15-násobok mesačnej mzdy. Odhaduje sa, že Slovnaft na tento krok minul 700 miliónov korún. Vo februárovej štatistike sa to prejavilo 700-percentným rastom miezd v sektore výroby koksu a rafinovaných ropných produktov.