Proti euru hovoria slabé výsledky európskych ekonomík a úroková politika centrálnej banky. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Ani "mŕtva" euroústava a ekonomické problémy starých členských štátov Európskej únie pravdepodobne nezastavia zhodnocovanie eura. Predpokladá to väčšina z 58 ekonomických analytikov oslovených agentúrou Reuters. Obavy z nerovnováhy v ekonomike Spojených štátov prevažujú a budú podľa analytikov dôvodom oslabovania amerického dolára.
Euro pred dolárom
Prírastky eura však budú malé. Podľa Reuters bude stáť jedno euro do mesiaca 1,22 dolára, do troch mesiacov 1,24 a 1,27 dolára do jedného roka. Oproti počiatočným predpovediam analytici stratili časť svojho optimizmu. Pred mesiacom prognózovali, že o euro bude až za 1,32 dolára. Dnes sa euro a dolár obchodovali pri kurze 1,22.
Bezprostredne po francúzskom referende, ktoré odmietlo euroústavu, sa spoločná mena začala prepadať a rozprúdila sa debata o zmysle a životaschopnosti eura. "Krátkodobo referendá povedú ku kríze v EÚ. Z dlhodobého pohľadu si však ponechávame medvediu náladu vo vzťahu k doláru, pretože americká potreba financovania vonkajšej nerovnováhy zostane vyznámná," povedal pre Reuters parížsky analytik Jean-Louis Mourier z Aurel Leven. Medvedia nálada v burzovom žargóne vyjadruje očakávanie poklesu.
Hoci sa dôvera ekónomov skôr prikláňa k euru ako k doláru, posledné udalosti ubrali európskej mene na atraktívnosti. Z oslovených analytikov sa väčšina priznala, že po francúzskom a holadnskom referende sú vo vzťahu k doláru o niečo viac "býčí", teda optimistickí, než boli predtým.
Európske hriechy
Niels Christensen zo Societe Generale hovorí, že euro podkopávajú predovšetkým slabé ekonomické výsledky a nemenné úrokové sadzby. "Voľba 'nie' vo Francúzsku a Holandsku len pridala k ponurému domácemu prostrediu jednotnej meny," povedal Christensen.
Nechuť k euru vyplýva najmä z úrokových sadzieb, ktoré Európska centrálna banka drží už dva roky na dvoch percentách, napriek tlaku na ich zníženie, ktoré by mohlo prebudiť investície a potlačiť hospodársky rast.
Väčšiu zodpovednosť ako centrálna banka však majú na pleciach európske vlády. Staré členské krajiny, ktoré sú najviac zodpovedné za spomaľovanie európskeho rastu, nerobia nič pre jeho naštartovanie v budúcnosti. Práve naopak. Politici v starej Európe nemajú odvahu na reformu pracovného trhu a dôchodkového systému a pribúda krajín, ktoré obchádzajú pravidlá dohodnuté v Pakte stability a rastu.
Európska komisia sa v stredu rozhodla začať sankčné konanie proti Taliansku za nadmerný rozpočtový deficit. Povolenú trojpercentnú hranicu dlhodobo porušuje aj Francúzsko a Nemecko, Portugalsko a Grécko. Nemecká opozičná CDU, ktorú favorizujú do nadchádzajúcich volieb, v ten istý deň varovala, aby nikto nečakal, že nemecký deficit sa vojde do maastrichtských kritérií skôr ako v roku 2009. (jj, reuters)