O grantoch diskutovali Deti kapitána Granta

O grantovom systéme ministerstva kultúry sa v stredu podvečer opäť diskutovalo na stretnutí s názvom Deti kapitána Granta. Na rovnakom mieste sa po roku stretli prakticky rovnakí diskutéri s rovnakými argumentmi. Tentoraz však bolo stretnutie menej emotív

ne, pripomínalo skôr tlačovku ministerstva kultúry.

Žiadatelia o štátne peniaze sa vyhýbali radikálnym vyhláseniam, že grantový systém nefunguje, zodpovední pracovníci zas pripustili, že sa neporadilo zvýšiť jeho "priechodnosť". O niektorých grantoch rozhodol minister Rudolf Chmel sám.

"Pre mňa sa situácia opakuje. Môžem byť chápavý, ale kto pochopí mňa?" vyjadril sa jeden z iniciátorov stretnutia, hudobník a herec Ľubomír Burgr. Prijímatelia grantov sa dnes delia na šťastných, ktorí už dostali peniaze na účet, a menej šťastných, ktorí ešte len čakajú na spracovanie zmluvy. Na ministerstve ešte nemajú uzavreté všetky granty ani za rok 2004.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zuzana Mistríková z ministerstva povedala, že v lete by malo ministerstvo pripraviť návrh zákona o samotnom fonde, prinajmenšom novelizovať niektoré výnosy tak, aby sa v budúcnosti mohli udeliť aj viacročné granty. Vyslovila aj "drobný verejný prísľub", že nové granty by sa mali vyhlásiť do novembra.

Vydavateľ Peter Šulej sa ministerstva pýtal, či hodnotí kvalitu toho, čo podporilo. Šéf rezortnej kontroly Karol Vavrinec pripustil, že často je ťažké zistiť, či sa podporená akcia vôbec uskutočnila.

Účastníkom sa nepozdávalo ani to, že systém je konzervatívny a slabo zohľadňuje nové umelecké formy a trendy. Hovorilo sa aj o miere spolufinancovania, ktorá dnes musí by aspoň 5-percentná.

Podľa Mareka Adamova z kultúrneho centra v Žiline-Záriečí je mrhaním dotovať príspevkové organizácie, ktoré po vyplatení platov a nájmov aj tak nemajú peniaze na nejaké aktivity, kým pri združeniach sa nerešpektujú ani minimálne režijné náklady, čo vedie k "nekonečnej festivalizácii" kultúrneho života.

SkryťVypnúť reklamu

Výhľadový minister František Tóth z ANO by chcel, aby sa viac kontrolovali merateľné ukazovatele, napríklad počet predaných výtlačkov.

"Grantový systém nás núti klamať," povedal Martin Mašek zo sekcie umenia, čoby zástupca štátu o dnešných zákonoch. (zu)

Koľko rozdajú

Ministerstvo dostalo viac ako 5300 žiadostí o granty vo výške až 1,8 miliardy korún. Rozdá menej ako pol miliardy. Nateraz komisie prerozdelili 347 miliónov, žiadatelia dostali na účty viac ako 98 miliónov. 6 komisií s neskoršími uzávierkami ešte nezasadalo, o viac ako 700 projektoch sa teda ešte nerozhodovalo.

Počet žiadostí oproti minulému roku klesol o takmer dve tisícky. V niektorých oblastiach - napríklad v osvetovej činnosti - ministerstvo zámerne sprísnilo podmienky, aby sa znížil podľa neho neúmerný počet 1800 žiadostí z minulého roku. Tento rok ich prišlo 800. (zu)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu