Takéto riešenie však podľa ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa nový lesný zákon úplne zablokuje.
"Ak bude platiť, tak je zo zákona vylúčená aj možnosť, aby správa majetku v štátnom vlastníctve prešla na štátnu ochranu prírody," povedal včera Miklós. Zákon schválili v máji poslanci, teraz sa čaká, či ho podpíše prezident.
Jozef Kramarik, riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny ministerstva životného prostredia, hovorí, že sa snažili do zákona presadiť, aby lesy v piatom a štvrtom stupni ochrany prírody automaticky spravovala štátna ochrana prírody. Miklós hovorí, že vo vláde ho prehlasovali a nepodarilo sa to do zákona presadiť ani cez poslancov. "Cítim, že ochrana prírody prehrala," povedal pre agentúru TASR.
Miklós nechce lobovať u prezidenta, nebolo by to podľa neho správne. Hovorca prezidenta Marek Trubač včera TASR povedal, že prezident sa chce pred rozhodnutím stretnúť aj s oponentmi zákona. S ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom sa už stretol.
Dnes ochrana prírody nespravuje nijaký lesný majetok, na rozdiel od rezortu vnútra či obrany. Zákon jej dáva takú možnosť, no len "výnimočne". "Nemôžeme už ani žiadať spravovať tieto pozemky," hovorí o novom zákone Jozef Kramarik z ministerstva životného prostredia.
Šéf Správy TANAP-u Tomáš Vančura si myslí, že zákon ešte umožňuje žiadať vlastníka, teda Štátne lesy, aby zveril majetok do správy ochrane prírody, ale taký súhlas je podľa neho nepravdepodobný.
(haj)