Elektroskriňa zahádzaná drevom a haluzinou na vstupe do Tichej doliny, kde Štátne lesy TANAP-u uvoľnujú lesné cesty ako súčasť protipožiarných opatrení. FOTO PRE SME - JURAJ RIZMAN |
Hovorca inšpekcie Michal Štefánek povedal, že ťažbou dreva v tatranskej doline "mohlo dôjsť k zásahu do biotopov európskeho významu" a podľa zákona na to lesníci musia mať súhlas orgánu ochrany prírody.
Šéf Správy TANAP-u Tomáš Vančura tvrdí, že lesníci "ťažia ďalej, otvárajú cestu do Hlinnej doliny". Potvrdzujú to aj ochranári. Klub stráže prírody sa podľa predsedu Jána Dobšoviča rozhodol podať trestné oznámenie.
Minister životného prostredia László Miklós považuje trestné oznámenie za dobrý pokus. Inšpekcia síce podľa Miklósa dala príkaz zastaviť ťažbu, ale "nič iné zákonné nevieme urobiť, nemôžeme ich chytiť za ruku a povedať, sem s traktorom nepôjdeš".
Dnes sa má Miklós stretnúť s ministrom pôdohospodárstva.
Hovorca Štátnych lesov TANAP-u Marián Šturcel včera potvrdil, že "pokračujú v uvoľňovaní lesných ciest".
Inšpekcia podľa Štefánka dúfala, že samotné prešetrovanie bude pre lesníkov "dostatočným varovaním, že by nemali pokračovať v týchto aktivitách". Lesníkom hrozí pokuta asi 300-tisíc.
Ochranári zo združenia VLK už podali podnet na inšpekciu aj pre zásah lesníkov v ďalších lokalitách a Štefánek povedal, že inšpekcia "je povinná ho preskúmať".
Štátne lesy TANAP-u začali čistiť lesné cesty cez víkend, lebo im to nariadili popradskí hasiči.
Tí vraj zistili, že na Podbanskom nie sú sprejazdnené cesty, a lesníkom prikázali zabezpečiť "dostatočne široký ochranný pás" pri cestách a zvážniciach v lokalitách Tichá, Kôprová, Riečište, Krížna, Kôprovnica a Hlinná do 30. júna.
Jaroslav Šerfel z okresného riaditeľstva hovorí, že ak lesníci potrebovali súhlas od iných orgánov, mali to vedieť sami.
(haj)