Na včerajšej návšteve Bratislavy Lech Walesa rozdával autogramy. Na konferencii pri príležitosti 25. výročia vzniku Solidarity hovoril aj o euroústave. Prirovnal ju k zákonu o cestnej premávke, lebo keby nebol, iba hrobár by mal dosť peňazí. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Lech Walesa, bývalý šéf odborového zväzu Solidarita a prvý porevolučný prezident Poľska, včera navštívil Slovensko.
Na konferencii pri príležitosti 25. výročia vzniku Solidarity povedal, že ho za strojcu pádu komunizmu v strednej Európe označujú neprávom. Podľa neho najväčší, 50-percentný podiel, na tom má pápež Ján Pavol II. a jeho návšteva Poľska rok po zvolení do funkcie. Pápež podľa neho povedal "nebojte sa", nehovoril otvorene o slobode a páde komunizmu, ale ľudia to pochopili.
"Hnutie Solidarita a ja máme na tom iba 30-percentnú zásluhu, zvyšok 20 percent patrí Borisovi Jeľcinovi," povedal Walesa. Podľa neho Solidarita iba "vyrazila zuby medveďovi, ostatné ste urobili vy Slováci, Česi". Každý si podľa neho vybojoval svoju slobodu, Poľsko so Svätým otcom to iba začali.
Walesa hovoril aj o texte európskej ústavy, ktorý nepovažuje za dobrý, ale "som za to, aby bol zákon a potom sa opravoval".
Bývalý poľský prezident niekoľkokrát sám seba označil za robotníka a s predstaviteľmi slovenskej novembrovej revolúcie Jánom Čarnogurským, Jánom Budajom, Ladislavom Snopkom, Miroslavom Kusým či Lászlom Szigetim debatoval o demokratizačnom procese, ale aj budúcnosti Európskej únie.
Walesa sa stretol aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom, ktorý vyjadril potešenie zo stretnutia s človekom, ktorý dal do pohybu dejiny strednej a východnej Európy v čase.
(rk)