Zľava Jack Straw, Džalál Talabání a Javier Solana. FOTO-REUTERS |
Má byť hotová do polovice augusta, teda o deväť týždňov, a zatiaľ sú s ňou samé problémy. Kompletná ešte nie je ani komisia, ktorá základný dokument nového Iraku zostaví.
Včera už mala zasadať. Všetko však stroskotalo na tom, že sunniti majú pocit, že v 55-člennom zbore tvorcov ústavy majú malé zastúpenie. Hoci hromadne bojkotovali januárové parlamentné voľby a v parlamente majú len 17 z 275 poslancov, ponúkli im Kurdi a šíiti v komisii pre ústavu 15 miest. Ale oni požadujú 25. Do komisie nominovali len dvoch poslancov, ostatní sunnitskí členovia budú mať len poradný hlas. Ani s tým sunniti nesúhlasia.
Vyhrážajú sa, že ak ich podmienky nesplnia, nezúčastnia sa na tvorbe novej ústavy. To znamená spomalenie irackej transformácie a ďalšie narušenie vzťahov medzi irackými náboženskými skupinami. Iracký prezident Džalál Talabání včera na stretnutí s britským ministrom zahraničia Jackom Strawom, ktorý bol v Iraku na neohlásnej návšteve, naznačil, že sunnitom vyhovejú. Šíitski členovia komisie to odmietajú.
Odborníci na ústavné právo z OSN, ktorí s Iračanmi spolupracujú, hovoria, že zostaviť funkčnú ústavu do 9 týždňov je takmer nemožné. Hlavne v Iraku, kde zostavovanie koaličnej vlády trvalo 90 dní. Upozorňujú aj na to, že ústavu Juhoafrickej republiky po páde apartheidu koncipovali päť rokov.
Šéf irackej ústavnej komisie Hamám Hamúdí je optimista, aj keď v rozhovore pre AP priznáva problémy: "Kurdi majú svoje vlastné obavy, sunniti by chceli, aby to bolo ako predtým, a šíiti hovoria otom, ako zle sa s nimi v minulosti zaobchádzalo." Práve spory a nedôvera medzi jednotlivými irackými skupinami môžu ústavu potopiť.
Sporných bodov je niekoľko: úloha islamu v Iraku, rozdelenie moci medzi centrum a regióny, štatút ropných polí, ale aj kurdských polovojenských jednotiek. Iračania si podľa expertov OSN celkom neuvedomujú, že ústava musí byť pre všetkých a na mnoho rokov.
Ani dokončenie ústavy do deviatich týždňov ešte nemusí znamenať prielom. V polovici októbra by o nej malo byť referendum. Podmienky sú stanovené tak, že ak ju zamietnu dve tretiny voličov v najmenej troch z 18 provincií, nemôže vstúpiť do platnosti. Dominantné sunnitské provincie sú tri. Ak sa nepodarí dostať do ústavnej komisie sunnitov, ústava je mŕtva už teraz.