V lete pred 25 rokmi vznikla v Poľsku Solidarita. Jej vodcom a mužom, ktorý o niekoľko rokov neskôr potom položil komunistický režim v Poľsku, bol LECH WALESA. Včera prišiel do Bratislavy.
Čo zostalo zo Solidarity z roku 1980?
To, čo som plánoval: prevrat a zvrhnutie komunistického režimu. Solidarita si svoju úlohu splnila. Dnes sú to odbory, ktoré majú 600-tisíc členov, možno lepšie vzdelaných ako za mojich čias, ale vtedy bolo našou silou množstvo, bolo nás 10 miliónov.
Boli už vtedy viditeľné rozdiely v spôsobe rozmýšľania vodcov Solidarity?
Bez rozdielov nie je demokracia.
Ale vtedy to vyzeralo, že všetci majú taký istý cieľ...
Bol som stratég. Mal som prevahu vďaka tomu, že som na vlastnej koži zažil štrajky v 70. roku. Mal som skúsenosti. Mnohých som predbiehal, lebo som rozmýšľal dopredu a pripravoval som sa na ďalšie úlohy. Keď sa ľudia tešili, ja som smútil, keď boli smutní, ja som mal radosť, lebo som vedel, čo nás čaká v budúcnosti.
A dnes sa tešíte?
Teším sa, že ma pozývajú prezidenti. Keby mi niekto pred 30 rokmi povedal, že to takto bude, neveril by som. Ale dnes vidím aj to, koľko šancí bolo premárnených, koľko vecí by sa dalo urobiť lepšie. Som za a súčasne proti, čiže spokojný a súčasne nespokojný.
Ako vnímate, že počas osláv konca druhej svetovej vojny v Moskve ocenil prezident Putin aj posledného poľského komunistického prezidenta - generála Jaruzelského?
Musí mať v Moskve zásluhy, inak by ho nevyznamenali. Ja som sa s ním rozprával a povedal som mu, že mu nevyčítam jeho postoj v tom období. Bol som totiž presvedčený, že mu záleží na slobodnom Poľsku. Akurát som si myslel, že Jaruzelski tú cestu k slobode vidí inak a že tomu verí. Za vieru nemôžem nikoho trestať. Dnes mu nerozumiem. Správa sa, ako keby mu na slobodnom Poľsku nezáležalo.
Tento týždeň zverejnil poľský Ústav národnej pamäti, že Jaruzelski bol spolupracovníkom sovietskych vojenských služieb.
Ja som o tom nepochyboval. Nemohol by byť tým, kým bol, keby nespolupracoval. Myslel som si však, že zoznamy sú tak očistené, že nikto na to nepríde.
Viete si predstaviť ozajstné zmierenie s Jaruzelským?
On končí a aj ja končím. Pôjdeme k svätému Petrovi. Táto generácia odchádza. Žila v nešťastných časoch. Mali by sme si povedať všetko, aby sme ochránili budúce generácie. Generál veľa vie a teraz by mohol povedať pravdu. Prečo sa majú písať nezmysly?
Myslíte si, že sa pravda naozaj dostane von?
Ja sa o to pokúšam.
Po dlhých rokoch ste sa zmierili so súčasným prezidentom Kwašniewským. Prečo?
To je neuveriteľné, však? Argumentom bol Svätý Otec. Som verný syn cirkvi, veľmi hriešny, ale verný, a preto som si to inak nevedel počas pápežovho pohrebu predstaviť. Čo sa týka minulosti, naďalej si myslím, že Kwašniewského Poľsko nevyužilo svoju príležitosť. Čo sa týka budúcnosti, tá je otvorená. Pozval som ho aj na oslavu mojich menín. Dáme si z väčšieho horčičáka vodku, uvidíme, kto viac vypije.
Ako vnímate fakt, že aj cirkev spolupracovala s tajnými službami?
Bolo by čudné, keby nespolupracovala. Ale ako mohla vyzerať spolupráca, keď niekto opisoval kázeň Svätého Otca? Ja to skôr vnímam ako prácu, ktorá možno pozitívne ovplyvňovala agentov.
Predsa len, tie informácie otriasli verejnou mienkou.
Ľudia hneď odsudzujú.
Vnímate to inak?
Ja som to prežil. Ja neverím na hrdinov.
Práve vás však vnímajú ako poľského národného hrdinu?
Nikdy som neprešiel na druhú stranu, aj keď sa o to pokúšali. Závisí to však aj od toho, ako je kto otužilý a v akej etape života ho to zastihne. Na hrdinstvo treba dozrieť. Keď som bol už dosť vysoko, vedel som odolať strachu. Navyše som veriaci, a viera mi v tom pomáhala.
Ale aj kňazom by mala pomáhať viera.
Áno, ale otázkou je, čo hovoril, čo donášal. Čo mohol povedať? Nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca. Prosím vás, dozvedel som sa, že jeden kňaz súhlasil, že bude na mňa donášať. Povedali mu, že ma majú radi, ale som nevzdelaný, a preto mi mal ten kňaz vylepšiť imidž. Mal mi radiť, ako sa mám správať. On im na to naletel. Súhlasil, lebo mi chcel pomôcť.
On vám to povedal?
Samozrejme. No a čo, teraz by sme ho mali vnímať ako najhoršieho agenta? On to robil v dobrej viere.
Je chyba, že Poľsko nelustrovalo skôr?
Neboli sme na to pripravení, nemali sme odborníkov. Okolo nás boli samí komunisti. Aj muchy boli komunistické. Ja som chcel, ale nebol som vtedy schopný. Bolo lepšie počkať.
Povedali ste, že budete znovu kandidovať na prezidenta, keby bola silná téma. Takou témou bol vstup do Európskej únie. Nemyslíte si, že dnes by témou mohlo byť referendum o euroústave?
Na prezidentskú kampaň to nestačí. Myslel som, že druhou témou budú aféry v Poľsku. Že Poliaci budú túžiť po prezidentskom systéme. Keď však zomrel pápež Ján Pavol II., zmenilo sa trochu aj vnímanie sveta Poliakmi. Na 99 percent nebudem kandidovať.
A čo si myslíte o euroústave?
Nie je to dobrá ústava, ale bol som za to, aby sa schválila. Svet nemôže existovať bez zákonov, Európa tiež. Čo by sa stalo, keby sme teraz prevrátili všetky značky na cestách? Niečím treba začať, nejaké zákony musia byť.
Zapojíte sa do kampane za referendum o euroústave?
Nie. Som za to, aby sa to teraz všetko zahodilo. Treba napísať novú ústavu.
Poľsko by už nemalo mať referendum?
Nie, nemá to zmysel. Budú to vyhodené peniaze.
Koho podporíte v boji o prezidentské kreslo?
Niekoho by som mal podporiť, ale máme slabých kandidátov. Nepredbiehajme však, lebo ak by som predsa len kandidoval, budem hlasovať za seba. Mám sa rád.
Čo budete robiť, ak už nebudete v politike?
Vždy som robil to isté, len občas som za to sedel vo väzení. A potom som bol prezidentom.