u Britov je toto číslo oveľa vyššie, okrem materinskej angličtiny nepozná žiadny cudzí jazyk 65,9 percenta obyvateľov britského kráľovstva. Najfrekventovanejšími cudzími jazykmi sú angličtina a francúzština. Prieskum oslovil 16 000 Európanov a zistil, že iba na svoju materinskú reč je odkázaných 14,4 percenta Švédov, 13,5 percenta Holanďanov a 12,3 percenta Dánov, zatiaľ čo u románskych národov nevie žiaden cudzí jazyk približne každý druhý - presnejšie 56,2 percenta Portugalcov, 53,4 percenta Španielov a 50,7 percenta Francúzov. Aj 48,5 percenta Rakúšanov sa spolieha, že sa vo svete dohovorí nemecky, „monolinguálnych“ zostáva 49,7 percenta Írov, 47,1 percenta Grékov. Jazyky neovláda aj 42,8 percenta Nemcov. Pokiaľ ide o priemerné výsledky v rámci Európskej únie, v inej než vlastnej reči sa nedohovorí 47,3 percent občanov Únie.
Najfrekventovanejší cudzí jazyk je angličtina, už v niektorých neanglicky hovoriacich krajinách ho ovládajú až štyri pätiny ľudí. To je prípad Švédska, kde hovorí anglicky 80,6 percenta ľudí, Holandska - 80,4 percenta, alebo Dánska - 78 percent. V Luxembursku hovorí Shakespearovým jazykom 67,3 percenta ľudí a vo Fínsku 62,1 percenta obyvateľov. Priemer Únie sú dve pätiny - 40,5 percenta ľudí. S veľkou medzerou obsadila striebornú priečku francúzština, ktorou hovorí v EÚ 19,2 percenta ľudí ako cudzím jazykom.
Luxembursko, kde sa hovorí nemecky a francúzsky a časť obyvateľov hovorí aj luxembursky, vychádza z prieskumu ako krajina, kde vie väčšina ľudí dva až tri jazyky. Francúzštinu, luxemburský štátny jazyk, používa ako nematerskú reč 87,4 percenta ľudí - rovnako ako 42,9 percenta Belgičanov, 37,5 percenta Holanďanov, ale aj 22,2 percenta Britov. Najmenej rozšírená je vo Fínsku, kde hovorí po francúzsky 6,9 percenta Fínov.
Tretím cudzím jazykom v EÚ je nemčina, nemecky hovorí 10,3 percenta obyvateľov. Ako cudzí jazyk, ktorým sa dorozumie, uviedlo nemčinu 87,4 percenta obyvateľov Luxemburska. Rozšírená je aj v Holandsku, kde hovorí nemecky 68,4 percenta obyvateľov. Najmenšiu znalosť tohto jazyka preukázali Španieli (2,9 percenta), Portugalci (5,1) a Taliani (5,9). Španielčinu ako cudzí jazyk pozná 6,6 percenta obyvateľov Európskej únie, najviac ovládajú španielčinu Francúzi - 16 percent.
Znalosť cudzích jazykov má v Únii širokú podporu, názor, že každý by mal hovoriť anglicky, zastáva 69 percent obyvateľov EÚ, pričom toto číslo je najvyššie v Holandsku, kde si to myslí až 82 percent ľudí. Najnižšia podpora tohto tvrdenia je vo Fínsku - 58 percent.
Takmer tri štvrtiny občanov krajín EÚ (72 percent) taktiež považuje znalosti jazykov za užitočné.
Prieskum sa uskutočnil pri príležitosti vyhlásenia tohto roku rokom Európskych jazykov.
(čtk, r)