í na tému Európa hodnôt. Denník SME oslovil niektorých účastníkov konferencie o Európe hodnôt.
Čoho sa máme obávať po našom vstupe do zjednotenej Európy?
KAROL MORAVČÍK, katolícky kňaz, teológ a publicista: „Skutočné problémy nebudú súvisieť priamo s Európskou úniou. Jeden z iniciátorov projektu zjednotenia Róbert Schumann hovorieval, že Európa je uskutočnením univerzálnej demokracie v jej kresťanskom zmysle. Obávam sa, že Európa sa bude budovať len ako pragmatický projekt. Pragmatikom bez úcty a solidarity však nedôverujem.
Predovšetkým sa obávam, že projekt únie zostane v rukách politikov, ktorí premýšľajú len od jedných volieb k druhým, nimi dosadených byrokratov a nimi podporovaných firiem.
Keby bývalá uhorská vláda rešpektovala Slovákov a iné národy v monarchii ako spolutvoriace vtedajší štát, naši predkovia by nemali problém so zotrvaním v Uhorsku. Stačí si pozrieť, kde naši predkovia študovali, kam chodili za remeslom, ako sa s rodinami sťahovali za prácou. Boli doma v celej monarchii.“
ZUZANA MOGYOROSIOVÁ, ekonómka: „Európska únia je garantom demokracie a ekonomickej prosperity na svojom území. Stačí si porovnať, ako žije priemerný občan v únii a na Slovensku. Hlavnou obavou je to, že ako členovia únie stratíme možnosť rozhodovať o mnohých veciach samostatne. Táto obava je namieste v prípade, že naše rozhodnutia by boli správnejšie než rozhodnutia únie. Ale v koľkých prípadoch tomu tak doteraz bolo?“
DUŠAN JAURA, teológ, učiteľ a občiansky aktivista: „Nie som si istý, či by sme sa mali obávať, v každom prípade je dobré uchovať si svoju autonómiu v niektorých kľúčových témach. Čistá matematika a diktát väčšiny bez rešpektovania kultúrnych špecifík by boli necitlivé. Mali by sme si uchovať slobodu rozhodovať sami napríklad v niektorých dôležitých otázkach etiky a svedomia.“
Autor: mar