Nepôjde teda o dvojaké občianstvo pre etnických Maďarov bez ohľadu na to, kde žijú. Tento návrh neprešiel v referende vlani v decembri. Za návrh sa vtedy postavila maďarská opozícia a menšinové organizácie vrátane SMK.
Maďarské občianstvo môže dostať aj ten, kto nemá maďarskú národnosť, musí však dokázať, že niekto z jeho predkov bol v minulosti maďarským alebo uhorským občanom.
Oproti minulosti získa dnes žiadateľ maďarské občianstvo jednoduchšie a rýchlejšie. O občianstvo napríklad bude môcť požiadať ihneď po získaní trvalého pobytu a nemusí čakať aspoň rok ako iní žiadatelia. Nemusí ani absolvovať drahú lekársku prehliadku. Ak doma skončil školu s maďarským vyučovacím jazykom, nebude musieť skladať skúšku z občianskych vedomostí, ktorá je inak podmienkou získania občianstva. Nebude musieť platiť ani za nový pas či občiansky preukaz.
Na žiadosť opozície a menšín sa do zákona dostalo ustanovenie, podľa ktorého sa môže rodisko žiadateľa v jeho dokumentoch uvádzať v maďarskej forme. Maďar narodený na Slovensku napríklad bude mať v novom maďarskom pase ako miesto narodenia napísané Pozsony namiesto Bratislava.
Pre krajanov žijúcich v štátoch, ktoré sa v dohľadnom čase nestanú členmi únie, Budapešť zavedie národné víza s maximálnou päťročnou platnosťou, ktoré im umožnia neobmedzené cestovanie do Maďarska, nebudú však oprávňovať na prácu a štúdium. "O zavedení týchto víz priebežne konzultujeme so štátmi, ktorých sa to týka," povedal SME vládny zmocnenec DezsŚ Avarkeszi.
Vládny návrh bol v parlamente výnimočne prijatý jednomyseľne aj s podporou opozície. Tá však stále trvá aj na dvojakom občianstve. "Je to iba barlička, dvojaké občianstvo nenahradí," hovorí poslanec Maďarského demokratického fóra Miklós Csapody.
Výrazné zlepšenie vzťahov medzi súčasnou vládou v Budapešti a časťou menšinovej reprezentácie neočakáva ani poslanec vládnych liberálov Mátyás Eörsi. "Tieto opatrenia emócie neutíšia. Hlavne, keď sú menšinoví lídri, ktorí na utíšení emócií nemajú záujem," povedal maďarskej televízii.
PETER MORVAY