Návrh znie, že ak SIS odpočúvaním nezíska informácie, ktoré boli dôvodom na zákonné použitie odpočúvania, spravodajská služba to odpočúvanému človeku bude musieť písomne oznámiť.
Uvedie údaje o mieste, čase a dôvode neúspešného odpočúvania, a to najneskôr do piatich rokov od jeho ukončenia. Palko hovorí, že takto po pár rokoch môže dôjsť k situácii, že by ľudí, ktorí sú "z kriminálneho hľadiska dosť pochybní", štát po čase informoval, aké kroky podnikol proti ich možnej trestnej činnosti. "Obávam sa, že by to mohli vnímať tak, že štát sa pred nimi zosmiešňuje."
Podľa neho ide o jediné vážne ustanovenie zákona, na ktorom nie je zhoda. Predpokladá, že definitívne sa o spornom paragrafe nakoniec rozhodne až v parlamente.
Podobné ustanovenie je aj v Trestnom poriadku, keď sa odpočúva v rámci trestného konania. Podľa Palka to však neznamená, aby sa taký istý princíp sa prijímal aj pri iných právnych možnostiach odpočúvaní. Privítal by, keby takýto princíp nebol ani v Trestnom poriadku. Poslanci si to však dali ako podmienku, aby prešiel celý Trestný poriadok.
Minister obrany Juraj Liška, ktorý zákon predkladal, povedal, že, za ním prišiel vicepremiér za SMK Pál Csáky a požiadal ho, aby zákon preložil na budúci týždeň, pretože si ho ešte nestihli preštudovať. Pokiaľ ide o vojenské spravodajstvo, minister obrany nemá spor so žiadnym ministerstvom. (sp)