BRATISLAVA - Ministerstvo vnútra dalo zákazku za 357 miliónov korún priamym zadaním združeniu firiem Chemkostav, a. s, a Kopa, s. r. o. Tieto spoločnosti majú za peniaze z fondov Európskej únie postaviť a zrekonštruovať budovy na hraniciach s Ukrajinou.
Nedávno ministerstvo podpísalo rovnakým spôsobom bez verejnej súťaže zmluvu s firmou Stražan, ktorá má dodať hasičské striekačky asi za 200 miliónov korún.
Ministerstvo vnútra používa podľa štatistiky Úradu pre verejné obstarávanie najčastejšie priame zadania spomedzi štátnych orgánov. Monika Kuhajdová z tlačového odboru ministerstva tvrdí, že metódu verejnej súťaže použili "v 62 percentách prípadov obstarávania".
Pôvodne bola na stavbu a rekonštrukciu budov vyhlásená verejná súťaž. Prihlásili sa do nej dve spoločnosti, okrem Chemkostavu aj Inžinierske stavby, a. s. Po vyhodnotení súťaže, v ktorej vyhral Chemkostav, sa Inžinierske stavby odvolali na Úrad pre verejné obstarávanie. Ten námietke vyhovel a súťaž zrušil.
Hovorkyňa úradu Helena Fialová povedala, že súťaž zrušili pre "nesprávne predĺženie lehoty na predkladanie ponúk". Ministerstvo podľa úradu nedodržalo zákon a nevytvorilo "rovnaké podmienky pre všetkých záujemcov".
Ministerstvo vnútra reagovalo tak, že podalo na úrad žalobu a očakáva, že súd zruší rozhodnutie úradu. V stanovisku kancelária ministra vnútra Vladimíra Palka sa píše, že úrad "podľa nás nesprávne posúdil vec, nedostatočne zistil skutkový stav a rozhodnutie úradu je nepreskúmateľné pre jeho nezrozumiteľnosť".
Fialová hovorí, že úrad si stojí za svojím pôvodným rozhodnutím.
Ministerstvo nezopakovalo súťaž a rozhodlo sa pre priame zadanie vraj preto, lebo do roku 2006 musí zabezpečiť hranice, keďže Slovensko sa stane súčasťou schengenského priestoru bez hraníc.
Podpredseda Úradu pre verejné obstarávanie Rudolf Kulman povedal, že "je porušením zákona, ak zrušíme súťaž a obstarávateľ s odôvodnením na časovú tieseň použije rokovacie konanie bez zverejnenia". Ak však dá súd za pravdu ministerstvu, bude podľa neho všetko v poriadku. Ak súd rozhodne v prospech úradu, ministerstvo zaplatí pokutu vo výške päť percent z obstarávacej ceny. To by bolo asi 17 miliónov korún.
Podľa Kulmana kontrola úradu, ktorá je už na ministerstve niekoľko týždňov, sa ešte neskončila. Úrad okrem iného preveruje aj nákup 140 automobilov značky Opel za 56 miliónov bez súťaže či výber audítorskej firmy Arthur D. Little, ktorá má na ministerstve vykonať personálny audit za 31 miliónov.
(rk, sen)
Konkurenčná firma: Začali sa diať čudné veci
Do verejnej súťaže na stavbu a rekonštrukciu hraničných budov patriacich pod ministerstvo vnútra sa pôvodne prihlásilo asi sedem firiem. Tie si prevzali dokumenty od ministerstva. Povedal to Milan Mňahončák z humenskej spoločnosti Chemkostav HSV, akciová spoločnosť, ktorá sa chcela do súťaže tiež prihlásiť. Je to konkurenčná firma michalovskému Chemkostavu, a. s, ktorá zákazku napokon dostala priamym zadaním.
"Začali sa diať čudné veci," hovorí Mňahončák. Niektorá z firiem dala námietku, že súťažné podmienky sú diskriminačné pre niektoré firmy, a preto bola súťaž prerušená, o čom ich písomne informovali. Podľa neho tak padol pôvodný termín na predloženie záväzných ponúk.
"V stredu 22. decembra 2004 sme faxom dostali od ministerstva informáciu, že do 27. decembra, teda do pondelka do 14.00 h treba predložiť záväznú ponuku s bankovou zárukou," povedal Mňahončák. V tom boli tri dni štátnych sviatkov. Banková záruka sa podľa neho dá vybaviť v priebehu niekoľkých týždňov, nie hodín. Platná je podľa neho tiež len určitý čas, preto si ju nevybavovali skôr. Podľa neho všetko nasvedčovalo tomu, že tí čo odovzdali kompletné materiály, mali informácie, ktoré iné firmy nemali. (rk)