SNINA - Primátor Sniny Marián Kníž neakceptuje výsledky výberového konania na pozície komunitných sociálnych pracovníkov a ich asistentov. Hoci konkurz vyhrala Lenka Bužová, rozhodol sa, že na jej miesto prijme inú pracovníčku a víťazku preradí do nižšej funkcie.
"Urobil to bez môjho vedomia a súhlasu a bez možnosti odvolať sa. Pohrozil mi, že keď sa budem brániť, neprijme ma ani ako asistentku. Potom ale nechápem, načo bolo výberové konanie, keď si do funkcie aj tak dosadí koho chce. Jeho rozhodnutie považujem za prejav diskriminácie. Zrejme mu vadí, že komunitnou sociálnou pracovníčkou na mestskom úrade by mala byť Rómka," povedala pre SME Lenka Bužová.
Podľa primátora má rozhodnutie výberovej komisie len "odporúčací charakter" a nepovažuje ho za záväzný. Podľa neho Lenka Bužová nemá dostatočné skúsenosti v oblasti sociálnej práce s Rómami, nespĺňa podmienky na vzdelanie a jej pracovné zaradenie "by narušilo pracovné a súkromné vzťahy v celom kolektíve", pretože podľa jeho názoru by ju kolegovia nerešpektovali. Za ďalší nedostatok považuje neznalosť pomerov v sninskej komunite, kde žije asi 1000 Rómov.
Lenka Bužová oponuje, že pracovala ako dobrovoľníčka vo viacerých mimovládnych organizáciách, zameraných na sociálnu oblasť. Diaľkovo študuje v 3. ročníku sociálnu prácu so zameraním na rómske spoločenstvo. Aj keď sa do Sniny prisťahovala pred rokom, údajne každý deň je v styku s miestnymi Rómami, pozná pomery, v ktorých žijú, a ich problémy.
"Komisia posúdila, či spĺňam podmienky na túto prácu, alebo nie. V tomto meste, podobne ako inde na Slovensku, budú riešiť rómsku problematiku opäť Nerómovia. Dôvody sú stále rovnaké: buď uchádzači z radov Rómov nemajú vzdelanie, alebo im chýbajú skúsenosti, alebo sú príliš mladí, alebo starí."
Sťažnosťou Lenky Bužovej sa zaoberá odbor kontroly Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Je pripravená v prípade potreby domáhať sa svojho práva na súde.
(sen)
Prednosta úradu: O diskriminácii nemôže byť reč
Reakciu primátora Miriána Kníža sa nám nepodarilo získať. Prednosta Mestského úradu v Snine Michal Štofík však odmieta vyjadrenia, podľa ktorých má rozhodnutie primátora diskriminačné pozadie. "Pán primátor konal v súlade s podmienkami programu. O diskriminácii nemôže byť reč," povedal Štofík, ktorý bol zároveň predsedom výberovej komisie.
Primátor ako štatutárny zástupca mesta má podľa neho plné právo zmeniť rozhodnutie výberovej komisie: "On nesie zodpovednosť za chod úradu, on podpisuje zmluvy s pracovníkmi. Navyše, nikde v metodických pokynoch programu nie je uvedené, že výsledky výberového konania na funkciu komunitných sociálnych pracovníkov sú pre samosprávu záväzné."
Štofík tvrdí, že podmienky programu podpory komunitnej sociálnej práce v obciach neboli "precízne vypracované". "Keby v nich bolo uvedené, že primátor musí akceptovať výsledky konkurzu, určite by ich rešpektoval."
Podľa Tomáša Richtarčíka z Fondu sociálneho rozvoja rozhodnutie výberovej komisie by malo byť pre primátora záväzné. "Komisia, v ktorej sú zástupcovia fondu, úradu splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity a mesta, je zárukou, že výber bude objektívny a transparentný. Komisia vybrala aj náhradníčku, keby víťazka z rôznych dôvodov nemohla podpísať pracovnú zmluvu a nastúpiť do funkcie. To však neznamená, že štatutár obce ich môže svojvoľne vymeniť. V tom prípade by bolo výberové konanie zbytočné," povedal Richtarčík.
Podľa jeho názoru je postup primátora neštandardný a bude potrebné prijať také "právne opatrenia", ktoré by predchádzali vzniku podobných situácií. (sen)