Vybavovanie dovolenky cez internet si ľudia pochvaľujú. Skúsenosti ukazujú, že niekedy treba vedieť, kde hľadať. FOTO-REUTERS
BRATISLAVA - Ako sa optimálne dostať na miesto dovolenky, kde sa poistiť, od koho kúpiť letenku a čo to všetko stojí. Cestovateľom aj dovolenkárom sa oplatí pred cestou navštíviť niekoľko dobrých internetových adries. Zistia, že pobyt sa dá vybaviť bez toho, aby človek opustil kanceláriu. Jedinou podmienkou je pripojenie do internetu.
Okrem všeobecných informácií o krajine a obyvateľoch ponúkajú cestovateľské stránky aj aktuálne správy, skúsenosti dovolenkárov či zvyky domorodcov. "Internetová komunita cestovateľov je veľmi živá, takže nie je problém získať informácie a odporúčania od dovolenkára či domorodca aj z miest, o ktorých sa v príručkách nepíše," hovorí prevádzkovateľ cestovateľské portálu www.skrz.sk , Ľudovít Jambrich. "Navyše, internet ponúka zaujímavé komunitné služby, ako ponuky bezplatného ubytovania, zvezenia stopom, hľadania spolucestovateľa," dodal Jambrich.
Internet si pochvaľuje i Andrea z Bratislavy, ktorá spoznala svet od Indie, Afriky až po Mexiko. "Je to úplná senzácia, ale človek by mal trošku vedieť, kde má hľadať. Neviem si predstaviť lepší spôsob, ako si pred odchodom naštudovať údaje o nejakej krajine," hovorí Andrea.
Internetové bedekre
Stránok, ktoré sa venujú výhradne cestovaniu, sú na sieti milióny. Väčšina z nich (zo slovenských napríklad www.zoznam.sk , www.atlas.sk , www. centrum.sk , www.szm.sk , www.skrz.sk ) obsahuje samostatnú rubriku cestovanie. Ak človek stále nevie, čo konkrétne hľadá, ponúkajú prehľadne usporiadané kategórie, ktoré zvyknú ľudí nasmerovať na cestovné kancelárie, cestovné poriadky, mapy, počasie či iné údaje potrebné na vycestovanie.
Medzi stránky, ktoré by nemal pred návštevou krajiny obísť nijaký cestovateľ, patria adresy sprievodcov. Svetovo najvýznamnejší sú Lonely Planet a Rough Guides. Na známej stránke www.lonelyplanet.com sú informácie o každej krajine na svete. Orientácia je veľmi jednoduchá. Na prehľadnej mape sveta, ktorá sa po kliknutí myšou priblíži, sa objaví štát so základnými informáciami. V priebehu sekúnd sa dozviete, že Turecko má skoro 70 miliónov obyvateľov, HDP na obyvateľa je 7500 dolárov.
www.roughguides.com je serverom jedného z najväčších svetových vydavateľov sprievodcov Rough Guides. Orientácia na stránkach je podobná Lonely Planet, avšak v porovnaní s Lonely Planet obsahuje viac reklamy a menej relevantných informácií. Veľmi užitočné sú tiež stránky www.letsgo.com .
Obdobou Rough Guides a Lonely Planet v našich podmienkach je český cestovateľský server www.bongobongo.cz . Jeho výhodou je český jazyk, zrozumiteľný aj pre slovenského čitateľa a veľmi ľahká orientácia. Projekt odštartoval v roku 2000 po tom, ako sa zozbierali informácie o všetkých 197 krajinách sveta. Okrem nich obsahuje množstvo praktických rád, každý týždeň prináša zaujímavé reportáže z celého sveta.
Internetový last minute
Pre cestovné kancelárie sú last minute ponuky poslednou možnosťou, ako aspoň čiastočne pokryť straty spôsobené nedostatkom prihlásených dovolenkárov. Zväčša ich vyhlasujú jeden-dva dni pred odletom. Preto je najefektívnejšie a veľmi jednoduché zverejňovať ich na internete.
Zájazdy na poslednú chvíľu si obľúbili hlavne študenti či flexibilní mladí ľudia, ktorí s napätím čakajú na termíny. V prípade, že cena klesne pod stanovenú hranicu, sú ochotní cestovať skoro kamkoľvek. Dušan z Bratislavy bol minulý rok týmto spôsobom na Kréte. "Zájazd sme si kúpili o druhej popoludní, cestovali sme skoro ráno," povedal Dušan. Nová cena bola oproti pôvodnej zlomková.
Na webe je množstvo českých a slovenských stránok poskytujúcich last minute ponuky cestovných kancelárií. Medzi najznámejšie patria www.lastminutecentrum.sk , www.lastminute.sk , alebo http://sk.last.cz . Ich výhodou je hlavne široké spektrum ponúk zájazdov. Nevýhodou je platba. "Last minute zájazdy sa na internete dajú rezervovať, no zaplatiť nie," spomenul Dušan dôvod, prečo študenti kupujú last minute v kamenných obchodoch.
On-line letenky
Letenky je výhodnejšie kupovať cez internet ako v kamenných obchodoch. On-line rezervácia stojí menej peňazí, šetrí čas, zároveň poskytuje omnoho väčší výber leteckých spoločností.
Najviac liniek z Bratislavy ponúka SkyEurope Airlines. Komunikácia podniku s verejnosťou prebieha hlavne cez stránku www.skyeurope.sk . Tu je podrobný rozpis liniek. Letenka sa dá rezervovať a následne aj zaplatiť. Podobné služby majú všetky letecké spoločnosti. Pri letoch do netradičných metropol, do Ázie či Pacifiku sa dá postupovať dvoma spôsobmi, a to kontaktovať priamo leteckú spoločnosť alebo si kúpiť letenku cez sprostredkovateľa. Svetové letecké spoločnosti, ktoré do daných oblastí lietajú, majú väčšinou zastúpenie na letisku vo Schwechate, ale výhodnejšie je navštíviť ich internetové stránky, kde sa dá letenka zaobstarať.
Medzi študentmi je tradične pre lacné letenky obľúbená cestovná kancelária CKM Travel. Agentúra vystupuje v role sprostredkovateľa letov viacerých leteckých spoločností, ktoré si záujemcovia rezervujú cez on-line rezervačný systém. Pri rezervácii internetom vyjde letenka lacnejšie.
Počasie
Stránok o počasí je obrovské množstvo. Na www.meteo.sk sú okrem veľkej mapy s aktuálnym stavom počasia aj informácie o aktuálnom počasí v päťdesiatke slovenských miest či štátoch Visegrádskej štvorky. Podobný obsah v inom formáte ponúka www.pocasie.sk , kde možno vyhľadať aj základné informácie o ktorejkoľvek krajine.
Špičkové spravodajstvo poskytuje Slovenský hydrometeorologický ústav (www.shmu.sk ). Zaujímavé informácie všetkého druhu dopĺňajú predpovede počasia, letecká meteorológia, aktuálne zábery z družíc a radarové snímky. Obzvlášť meteosenzitívni dovolenkári by pred odjazdom nemali zanedbať informácie o tlaku, kvalite ovzdušia, ľudia s bledou pokožkou správy o stave ozónu. Užitočným prehľadom počasia na slovenských horách je tiež portál horskej služby, www.hzs.sk/info/pocasieprehlad.php , ktorý poskytuje základné informácie o vetre, daždi, schodnosti horských chodníkov a podmienkach na horách.
Počasie vo svete monitorujú portály ako napríklad www.weather.com , http://weather.yahoo.com , www.wunderground.com . Výhodou posledne menovanej stránky je čiastočný preklad do slovenčiny.
Poistenie pred cestou
Základné typy cestovného poistenia, teda poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie, poistenie osobných vecí a batožiny alebo poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu poskytujú všetky spoločnosti. Informácie ponúkajú na svojich stránkach.
Medzi chuťovky v poistení, ktoré ocenia najmä adrenalínoví cestovatelia, patrí členstvo v rakúskom horolezeckom spolku. Vyplýva z neho poistenie extrémnych športov. Obyčajné poisťovne ho neakceptujú, alebo zaň vyžadujú drahé príplatky. Za zhruba 2500 korún sú dospelí poistení na všetky úrazy a ochorenia počas celého roka spôsobené v rámci športov ako cyklistika, turistika, vodné športy, lyžovanie, snoubording alebo horolezectvo vrátane záchrannej akcie a vrtuľníka. Ďalšie informácie spolu s prihláškou sú na stránke www.yaksteam.sk .
Študenti, ktorí po poslednej skúške uvažujú nad letnými prázdninami, brigádami, cestami do zahraničia, využijú špeciálnu poistnú nálepku, ktorú ponúka cestovná kancelária CKM (www.ckm.sk ). Za poplatok dvesto korún získajú poistenie až do výšky 38-tisíc eur na 30 dní v zahraničí nepretržite. Po návrate sa platnosť nálepky obnovuje a študent môže vycestovať do cudziny na ďalší mesiac.
Cesta a ubytovanie
Cestu autom možno naplánovať na stránke www.viamichelin.com . Po zadaní miesta štartu a cieľa cesty sa objaví podrobná mapa, kadiaľ sa dostanete do dovolenkovej destinácie. Tú možno vytlačiť a vziať si so sebou.
Na cestovanie autobusom poradí stránka www.eurolines.sk , kde sa dajú kúpiť lístky do zahraničia, ale aj na diaľkové linky v rámci Slovenska. Vlakové lístky sa dajú rezervovať na stránke Železničnej spoločnosti www.slovakrail.sk , ale len v rámci Slovenska. Ak je dovolenková destinácia mimo krajiny, treba pokladnicu vlakového dopravcu navštíviť osobne. Vyhľadávač síce nájde konkrétne vlakové spojenie aj to, koľko bude cesta trvať a kadiaľ vlak pôjde, no lístok sa internetom kúpiť nedá.
Na stránke www.easyhotel.com sa po zadaní kategórie hotela napríklad dozviete, že týždeň v štvorhviezdičkovom hoteli vo francúzskom Nice stojí pre dve osoby 1000 až 3 000 eur. Stránka www.skyeurope.com informuje, že všetky 4- až 5-hviezdičkové hotely v Splite sú na sedem dní od 13. júla rezervované. Trojhviezdičkový hotel v chorvátskom Trogire objednaný na týždeň začínajúci 13. júna stojí 445 eur.
Autor: IGOR PLÁVKA DANO CVEČEK