ŠTRASBURG - Európsky parlament včera schválil vlastný návrh rozpočtového výhľadu EÚ na obdobie 2007 až 2013. Únia by podľa neho mala v týchto rokoch hospodáriť s 975 miliardami eur, teda s 1,18 percenta svojho hrubého národného dôchodku. Dokument bude mať vplyv na rozhodovanie šéfa štátov a vlád o budúcom financovaní EÚ budúci týždeň.
Medzi hlavné rysy schváleného návrhu patrí zachovanie vysokej úrovne výdavkov na projekty v chudobnejších krajinách a regiónoch, a to 0,41 percenta HDP. Nové členské štáty by tak mohli čerpať prostriedky až do štyroch percent svojho hrubého domáceho produktu.
Filozofiu správy vystihuje veta, podľa ktorej "Európsky parlament má názor, že náklady rozšírenia na seba môže úplne prevziať 15 starých členských štátov únie".
Návrh, ktorý bol schválený, sa blíži k predlohe Európskej komisie, ktorá požaduje 1,23 percenta HDP, kým posledný návrh Luxemburska ako predsedu EÚ kalkuluje iba s 1,06 percenta.
"Medzitým, čo sme schválili a tým, čo navrhuje komisia, nie je veľký rozdiel," povedal predseda parlamentu Josep Borrell. Vyzval štátnikov členských krajín, aby budúci týždeň "prejavili realizmus i ambície". Na rozdiel od Európskej komisie parlament žiada, aby do limitu pre poľnohospodárske výdavky (211,4 miliardy eur na sedem rokov) boli započítamé náklady pre Rumunsko a Bulharsko, ktoré vstúpia v roku 2007. Ak by to spôsobilo zníženie dotácií ostatným, navrhuje, aby rozdiel bol doplatený zo štátnych rozpočtov. Návrh parlamentu je o 40 miliárd nižší ako návrh Európskej komisie a približne o 100 miliárd vyšší ako to, čo predkladá predsedajúce Luxembursko.
Ak sa summit EÚ zhodne na niečom, čo sa podobá luxemburskému návrhu, bude pre EP ťažké to schváliť. Experti v Štrasburgu poukazovali včera na to, že keby bola únia nútená ďalej hospodáriť podľa súčasných pravidiel, mala by k dispozícii viac peňazí, než koľko navrhujú Luxemburčania.
(čtk)