FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Od júla sa štedrosť Sociálnej poisťovne pri priznávaní, ale aj zvyšovaní dôchodkov skončí. Zmení sa systém valorizácie dôchodkov, ale aj spôsob ich vypočítavania. Ak doteraz poisťovňa vypočítava dôchodky predovšetkým podľa príjmov do roku 1994, od júla začne zohľadňovať príjmy už od roku 1984. Väčšina ľudí v tomto období mala príjmy nízke a práve to sa po zmene výpočtu dôchodku odrazí na výške priznanej penzie.
Šancu získať dôchodok podľa starých predpisov majú budúci dôchodcovia už len tento mesiac, ak si podajú žiadosť v júli, dôchodok sa im vypočíta podľa nových predpisov. Pobočky Sociálnej poisťovne dnes teda obliehajú ľudia, ktorí žiadosti podávajú v júni.
"Zmenilo sa to bez toho, aby niekto upozornil verejnosť," hovorí pani Martina, ktorá sa mala odísť do dôchodku 26. júna. Keď sa prihlásila v pobočke Sociálnej poisťovne, pracovníčka jej dala termín na spísanie žiadosti až v júli. Až na naliehanie dostala júnový termín. Myslí si, že poisťovňa sa snaží cielene odsúvať ľudí až na júl. "Nemáme interný predpis, ktorý by upravoval vybavovanie klientov," tvrdí hovorkyňa poisťovne Vladimíra Pôbišová. Všetky pobočky podľa nej hlásia zvýšený záujem, ale snažia sa klientom vyjsť v ústrety.
"Záujem je naozaj veľký, prácu nám sťažujú aj klienti, ktorí chcú vedieť, ktorý systém sa im oplatí viac," hovorí Viera Danišová z pobočky v Trnave. Už dnes majú obsadené všetky júnové termíny, pobočka uvažuje, že predĺži pracovný čas. Najväčšia pobočka Sociálnej poisťovne v Bratislave na Záhradníckej ulici to už urobila. Ešte minulé mesiace tam každá z 10 pracovníčok spísala priemerne osem žiadostí denne, posledné dni začal záujem rásť a "dnes už každý pracovník vybaví denne 14 ľudí, preto sme sa rozhodli predĺžiť pracovný čas a objednávať si klientov až do 18. hodiny," hovorí jedna zo zamestnankýň.
Najčastejšie podľa nej prichádzajú ľudia, ktorí chcú požiadať o predčasný dôchodok a tí, ktorým už nárok na dôchodok vznikol, ale zatiaľ pracovali a nepožiadali oň. Len málo klientov je takých, ktorým vznikol nárok na dôchodok na prelome júna a júla.
Zmenu výpočtu dôchodku zmenili poslanci pri poslednej novele zákona o sociálnom poistení v máji. V snahe vyhnúť sa takýmto špekuláciám sa ministerstvo a poslanci pri schvaľovaní novely v parlamente snažili, aby sa nový spôsob výpočtu vzťahoval spätne aj na všetky žiadosti o dôchodok, o ktorých sa začalo rozhodovať pred 15. májom. To by však znamenalo, že nový spôsob výpočtu dôchodkov by začal platiť vlastne skôr ako samotný zákon, ktorý prezident podpísal tento týždeň.
Poslanci opozície preto návrh novely vrátili ústavnoprávnemu výboru, ten potvrdil, že ide o retroaktivitu, ktorú ústava nepripúšťa. Nový spôsob výpočtu sa tak nevzťahuje na žiadosti podané pred 1. júlom tohto roka.
Napriek tomu je protiústavný, tvrdí poslankyňa Slobodného fóra Ľubica Navrátilová. Upozorňuje, že zásadným problémom nie je to, či sa bude nový výpočet vzťahovať na žiadosti podané pred 15. májom alebo po 1. júli, ale to, či budeme posudzovať nároky, ktoré vznikli v minulosti, zákonmi, ktoré začali platiť neskôr. Zákon o sociálnom poistení totiž umožňuje požiadať o dôchodok aj spätne po vzniku nároku na dôchodok. Štandardne by mal byť žiadateľ posudzovaný podľa zákona, ktorý platil v čase, keď mu na penziu vznikol nárok, no Sociálna poisťovňa mu penziu vypočíta podľa nových predpisov. Navrátilová hovorí, že si SF dá urobiť právnu analýzu a ak sa ukáže, že by na Ústavnom súde mohli uspieť, dajú podnet.
V čom je problém?
Zákon o sociálnom poistení doteraz hovoril, že rozhodujúcim obdobím na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú roky pred rokom splnenia nároku na dôchodok, s výnimkou rokov pred 1. januárom 1994. Iba v prípade, že v období od roku 1994 nie je aspoň desať rokov, ktoré možno použiť na výpočet priemerného osobného mzdového bodu (napríklad žiadateľ o dôchodok bol nezamestnaný), môže Sociálna poisťovňa zobrať do úvahy aj roky pred rokom 1994.
Novelou dochádza k zmene - pri výpočte každého dôchodku sa budú brať do úvahy príjmy žiadateľa o dôchodok v rokoch od 1. januára 1984. V prípade, že sa v tomto období nenájde aspoň 22 rokov, potrebných na výpočet dôchodku, môže poisťovňa zobrať do úvahy aj roky a zárobky žiadateľa pred januárom 1984.
Hodnotu novopriznaných dôchodkov však v tomto roku znižuje aj aktuálna dôchodková hodnota. Tú prvý rok platnosti zákona stanovilo na 183,58, ďalšie roky sa mala zvyšovať podľa indexu rastu miezd v hospodárstve. Keby sa postupovalo podľa zákona, dosiahla by tento rok výšku 199,74, ministerstvo však do zákona zasiahlo už v novembri minulého roka a dôchodkovú hodnotu pre tento rok stanovilo umelo na výšku 195,31.
Ak teda dostával človek od roku 1994 plat vo výške asi 1,5-násobku priemernej mzdy, jeho priemerný mzdový bod (POMB) by bol podľa starého predpisu 1,5, predpokladajme, že odpracoval 40 rokov.
Dôchodok sa potom vypočíta ako: POMB * aktuálna dôchod. hodnota* počet odpracovaných rokov
Dôchodok so starou aktuálnou dôchodkovou hodnotou: 1,5*199,74*40=11 984
Dôchodok s novou aktuálnou dôchodkovou hodnotou: 1,5*195,31*40=11 719
Dôchodok so zohľadnením rokov spred 1994 rokov, vtedy sa POMB zníži na 1,3*195,31*40=10 156
Ako sa budú zvyšovať dôchodky tento rokNovelou sa upravil aj spôsob tohtoročnej valorizácie dôchodkov, namiesto jednotného zvýšenia o 8,85 sa budú zvyšovať dôchodky podľa ich výšky.
Dôchodky
do 3906 Sk + 10,2 %
3907 Sk - 3956 Sk na 4306 Sk
3957 Sk - 10 937 Sk + 8,85 %
10 938 Sk - 11 077 Sk na 11 907 Sk
11 078 Sk - 14 719 Sk + 7,5 %
14 720 Sk - 15 824 Sk na 15 825 Sk
nad 15 824 Sk nezvýšia sa
Ktorých dôchodkov a dávok sa tento spôsob valorizácie týka
* starobných a predčasných starobných dôchodkov,
* invalidných dôchodkov,
* vdovských a vdoveckých dôchodkov,
* sirotských dôchodkov,
* úrazovej renty,
* pozostalostnej úrazovej renty.
Nová valorizácia jednorazových dávok
niektoré dávky z úrazového poistenia, ktoré sa mali zvyšovať tiež o 8,85 %, teda rovnako ako dôchodky, sa budú zvyšovať iba indexom 1,075, ide o:
jednorazové odškodnenie pri úmrtí manžela či manželky pri pracovnom úraze, ktorý bol úrazovo poistený, náhrada nákladov spojená s liečením po pracovnom úraze, náhrada nákladov spojených s pohrebom poistenca, ktorý zomrel pri pracovnom úraze alebo na chorobu z povolania. Kto dostane rodičovský príspevok
Novela upravuje aj poskytovanie rodičovského príspevku od júla tohto roka. Nárok naň má:
* rodič dieťa do troch rokov dieťaťa,
* rodič dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do šiestich rokov veku dieťaťa,
* náhradný rodič, ktorému bolo zverené dieťa do starostlivosti do šiestich rokov veku dieťaťa, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa.
Podmienkou na získanie rodičovského príspevku je
ak rodič zabezpečuje starostlivosť o dieťa osobne,
ak rodič zabezpečuje starostlivosť osobne a dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti najviac deväťdesiat za sebou nasledujúcich dní, ak rodič zabezpečuje starostlivosť o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ktoré navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie, ak ide o osamelého rodiča alebo o rodičov, ktorí sú občania s ťažkým zdravotným postihnutím a dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu alebo iné obdobné zariadenie, ak rodič počas výkonu zárobkovej činnosti, štúdia na strednej alebo na vysokej škole alebo počas prípravy na vstup na trh práce zabezpečí starostlivosť o dieťa plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou. Rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa takáto starostlivosť o dieťa zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení, a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu alebo z výnosu dane z príjmov.
Kto dostane druhý rodičovský príspevok
Doteraz mal nárok na rodičovský príspevok aj druhý rodič, ale len počas jedného mesiaca. Tento príspevok pre druhého rodiča sa ruší, dostanú ho už iba tí, ktorí si nárok naň uplatnili pred 1. júlom 2005.