Najkrízovejšie mesto v Afrike, sudánsky Darfúr, utečenecký tábor El-Fašír. Bush s Blairom hovorili vo Washingtone najviac o najchudobnejšom kontinente. FOTO - REUTERS
Dostať Afriku z chudoby je jeden z hlavných cieľov mojej administratívy, povedal v utorok americký prezident George Bush na spoločnej tlačovej konferencii po stretnutí s britským premiérom Tonym Blairom. Pre Blaira, ktorý sa do Bieleho domu vydal na svoju humanitárno-ekologickú misiu so zápalom záchrancu najchudobnejšieho kontinentu a svetovej klímy, to boli slová, ktoré americká strana musí naplniť.
Jednodňová návšteva Spojených štátov mu dala nádej a predpovede, že ho Bush z Washingtonu úctivo vypoklonkuje s prázdnymi rukami, sa nenaplnili. Umenie možného je stále Blairovým majstrovstvom a prezident mu sľúbil, že uvoľní z rozpočtu viac peňazí na oddlženie.
"Naše krajiny pracujú na návrhu, ktorý eliminuje 100 percent dlhov najchudobnejších krajín," povedal Bush bez ďalších podrobností.
Američania a Briti sa dohodli, že odpíšu dlhy v Svetovej banke, nevedia sa ale zhodnúť čo urobiť s africkými dlhmi voči Medzinárodnému menovému fondu.
Blairovo presvedčenie, že pozornosť treba sústrediť na Afriku, vyplýva z rozsiahlej správy, ktorú nechal vypracovať.
Tá potvrdila previnenia najbohatších štátov: ďalej chránia svojich farmárov pred africkým dovozom, štedrými dotáciami a požadujú zaplatenie veľkých, niekedy aj pochybných dlhov. V ich bankách spravujú peniaze afrických diktátorov uliate často z rozvojovej pomoci. V konfliktných zónach sa bojuje so zbraňami, ktoré im dodali. Aj preto leží podľa neho zodpovednosť za Afriku na západnom svete.
"Sme na ceste k dohode," potvrdil Blair a pripomenul, že ešte treba získať súhlas ďalších členov skupiny G8, ktorá bude rokovať o pomoci Afrike začiatkom júla v škótskom Gleneagles. Podľa neho by sa mohli dohodnúť už na budúci týždeň pri stretnutí ministrov financií skupiny G7 (teda G8 bez Ruska).
V Afrike denne zomierajú tisíce detí na choroby, ktoré sa dajú liečiť, apeloval Blair vo Washingtone. "Je našou povinnosťou konať." Dôležité je, aby v Afrike vládli zodpovední politici, pripomenul hneď Bush. "Nikto nechce dávať peniaze krajine, ktorá je skorumpovaná, kde si ich vodcovia berú peniaze do vlastných vreciek."
"Nebudeme márniť naše peniaze," súhlasil Blair a pripomenul, že pomoc je obojstranným záväzkom a od afrických lídrov očakáva, že budú rešpektovať právo a demokraciu.
Environmentálna časť Blairovej iniciatívy je zameraná na klimatické zmeny a v Bielom dome podľa očakávaní narazila. "Musíme o tom vedieť viac. Je jednoduchšie vyriešiť problém, keď o tom viete viac," povedal Bush, ktorý v roku 2001 odmietol pripojiť podpis pod Kjótsky protokol o obmedzení emisií skleníkových plynov.
Západ a Afrika
Dlh by mal byť odpustený 32 najzadlženejším štátom Amerika uvoľní ďalších 674 miliónov dolárov pomoci Je to len kvapka v oceáne, reagovali humanitárne organizácie Pokrok v debate o odpustení dlhov opatrne ocenili aj oni FOTO - REUTERS