Disharmónia medzi počtom zamestnaných žien a žien vo vedúcom postavení sa pritom naďalej prehlbuje: zatiaľ čo percento žien na pracovnom trhu trvale a pomerne rýchlo vzrastá, ich zastúpenie na riadiacich miestach sa zvyšuje len veľmi mierne.
V súčasnosti je v zodpovedných funkciách iba 20 percent žien a v najvyšších funkciách veľkých spoločností iba tri percentá žien. Pritom riadiace postavenie žien sa sústreďuje na také oblasti, ako je predaj, či distribúcia, potravinárstvo, hoteliérstvo a zdravotné služby.
Postavenie žien sa podľa ILO v poslednej dobe výrazne zlepšilo v Spojených štátoch: zatiaľ čo v roku 1988 tam nebola v správnych radách prakticky žiadna žena, v roku 1996 už boli zastúpené 41 percentami.
Prekážky, ktoré ženám bránia v kariére vo veľkých spoločnostiach, vedú k tomu, že mnoho žien sa takéhoto zamestnania vzdáva a angažuje sa buď v malých spoločnostiach, alebo sa z nich stávajú nezávislé podnikateľky. To viedlo podľa prieskumu k takým javom, ako napríklad v druhej polovici 90. rokov vo Švédsku, kde ženy vytvorili 20 percent nových spoločností, a v Írsku, kde to bolo dokonca 40 percent nových firiem. V Spojených štátoch riadia ženy teraz 38 percent firiem.
Prieskum takisto ukázal, že aj ženy, ktoré sa dostanú na najvyššie miesta, zarábajú v priemere menej než muži. Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami na manažérskych miestach vyplývajú zo skutočnosti, že aj v prípade, že ženy sú na takýchto miestach, sú často v menej dôležitých, horšie platených častiach firmy. Jedným z dôvodov pomalého pohybu k rovnosti je stále sa zvyšujúci počet hodín, ktoré musia manažéri na vyšších miestach odpracovať, aby získali uznanie. Ďalším dôvodom je to, že je len málo manažérskych miest na čiastočný úväzok pre ženy, ktoré sa snažia dať do súladu požiadavky kariéry a rodiny.
(čtk)