BRUSEL - Dlhodobé starnutie populácie a slabnutie pracovnej sily v Európskej únii potvrdil prieskum štatistického úradu Eurostat. Podľa neho začne pracovná sila v krajinách EÚ ubúdať hlavne v roku 2010, kedy začnú na dôchodok odchádzať silné povojnové ročníky. V roku 2050 má byť v EÚ 154 miliónov ľudí v produktívnom veku - rovnako ako v roku 1985. V roku 1995 to bolo 169 miliónov ľudí a ak sa nezmení situácia, má byť v roku 2010 v EÚ 183 miliónov ľudí v produktívnom veku. Po náraste počtu pracovnej sily do roku 2010 sa ale počet pracujúcich začne znižovať. V roku 2015 má úbytok pracovnej sily postihnúť polovicu európskych regiónov, v roku 2025 možno podľa prieskumu očakávať prepad takmer vo všetkých oblastiach. Tento vývoj zmení aj pomer pracujúcich voči závislej populácii v nepros-pech produktívnej časti obyvateľov.
Výnimkou má byť Írsko, kde sa pracovná sila neoslabí, Portugalsko, kde sa zvýši o percento, Švédsko, kde narastie o 1,3 percenta, a Luxembursko, kde možno očakávať nárast o 4,6 percenta.
Naopak najvýraznejšie sa má produktívna časť obyvateľstva oslabiť v Taliansku, v Nemecku a v Španielsku. Úbytok v Taliansku bude predstavovať 7,5 percenta. V Nemecku a v Španielsku má nastať zníženie o 6,6 percenta.
Starnutie silných ročníkov a nízka pôrodnosť v Európe zmení aj zloženie závislej, teda nepracujúcej populácie. Zatiaľ čo do roku 1995 tvorili takmer polovicu z nepracujúcej populácie deti a mládež do 19 rokov, začnú po roku 2010 prevládať ľudia nad 60 rokov. Tých má byť v roku 2050 dvakrát viac než mladých ľudí do 19 rokov. Dlhodobo možno vo väčšine krajín EÚ očakávať zvyšovanie pracovných miest na čiastočný úväzok. V roku 1995 pracovalo 83 percent ľudí na plný úväzok a možno hovoriť, že v roku 2020 toto percento klesne na 77 percent. Ďalšou zmenou bude výraznejší podiel žien na trhu práce.
Odborníci varujú, že vývoj na trhu pracovnej sily, viac-menej charakteristický pre celú vyspelú Európu, si vyžiada reformy dôchodkového systému a zvyšovanie priemerného dôchodkového veku.
(čtk)