Víťazný prezidentský kandidát László Sólyom (vpravo) si pripíja s premiérom Ferencom Gyurcsányom. Sólyomovo zvolenie premiérovi skoro naisto výrazne skomplikuje život. FOTO - TASR/EPA |
Novým maďarským prezidentom bude profesor práva a bývalý predseda Ústavného súdu László Sólyom. Vo včerajšom treťom kole parlamentnej voľby, keď už na zvolenie niektorého z kandidátov stačila iba nadpolovičná väčšina hlasujúcich poslancov, získal 185 hlasov. Jeho protikandidátka z vládnucej socialistickej strany a predsedníčka parlamentu Katalin Sziliová získala iba 183 hlasov.
Sólyom krátko po svojom zvolení v parlamente zložil slávnostnú prísahu. Do úradu nastúpi 4. augusta, keď sa skončí päťročný mandát súčasnej hlavy štátu Ferenca Mádla.
Sólyoma pôvodne za prezidenta navrhla mimovládna ekologická iniciatíva. Dlho sa to zdalo iba gestom proti nadvláde politických strán a za favorita volieb považovali Sziliovú.
Situácia sa zmenila, keď Sólyoma podporili opozičné strany, hlavne Fidesz bývalého premiéra Viktora Orbána. Sziliovú, naopak, odmietla voliť menšia koaličná strana, liberálni Slobodní demokrati. Socialistom zazlievali, že Sziliovú vybrali bez konzultácií s nimi a že na nej trvali aj napriek ich jasnému odporu. Vďaka nehlasovaniu liberálov tak včera získala opozícia v parlamente dočasnú väčšinu a presadila si vlastného kandidáta.
Nepriama účasť liberálov na potopení Sziliovej podľa politológov prehĺbi už existujúce rozpory v rámci vládnej koalície aj vnútri samotnej socialistickej strany. Šéfovia oboch koaličných strán však večer ubezpečovali, že rozpad koalície nehrozí.
Výsledok hlasovania bol do konca neistý. Socialisti sa do poslednej chvíle snažili liberálov presvedčiť, aby predsa len hlasovali, a zároveň sa usilovali získať na podporu Sziliovej niektorých nezávislých poslancov.
Situáciu komplikovalo aj to, že Fidesz podporil Sólyoma skôr z potreby zavariť vládnej koalícii a získať body v očiach verejnosti, než z presvedčenia, že bude aj z ich hľadiska tým pravým prezidentom.
Sólyom je známy ako nezávislá osobnosť lipnúca na veľmi presnom dodržiavaní ústavy, ktorej je napokon spoluautorom. To môže byť nepríjemné aj pre Fidesz, ktorý má podľa dlhodobých prieskumov šancu budúci rok vyhrať parlamentné voľby a chce po nich posiľniť moc vlády.
Kompetencie maďarského prezidenta sú väčšinou iba reprezentačné, jeho význam však môže vzrásť v období vládnej krízy alebo pri snahách aktuálnych vlád prekročiť svoje ústavné právomoci. Sólyoma označujú pozorovatelia za ideálneho kandidáta práve pre takéto prípady, keď pôjde naozaj o zachovanie ústavnosti. (pm)