Prvé slobodné voľby sa na území bývalého Československa po štyroch desaťročiach vlády komunistov uskutočnili 8. a 9. júna 1990.
Politológ Miroslav Kusý hovorí, že politická scéna sa stabilizovala, ale proces kryštalizácie bude ešte pokračovať.
Podľa Kusého v roku 1990 neexistovali skutočné strany, len ich zárodky. Myslí si však, že už nemožno očakávať také prekvapujúce zvraty, ako na počiatku 90. rokov. Tvrdí, že dnes už možno hovoriť o programových či populistických stranách.
Niektoré stranícke značky, či politické prúdy od roku 1990 prežili. Za také strany možno označiť KDH, SNS či SMK, ktorá bola známa pod značkou Spolužitia a MKDH a aj ľavica, ktorá sa v parlamente ocitla v rôznych straníckych podobách.
Historik Dušan Kováč hovorí, že porovnania s rokom 1990 môžu mať viaceré slabiny. Podľa neho spektrum strán stále nie je ustálené, lebo stále nemáme klasickú pravicu. KDH za takú nepovažuje a aj také strany ako Smer alebo ANO "by sme v Európe ťažko hľadali".
Podľa Kováča Verejnosť proti násiliu ako víťaz prvých slobodných volieb bola stranou prvej vlny revolúcie, ktorá zmietla starý režim aj za cenu kompromisu a viacerí jej predstavitelia sa z politickej scény stratili, alebo sa rozplynuli v iných stranách.