Spôsobil to český premiér Jiří Paroubek, ktorý počas návštevy Slovenska po oficialitách na vládnej úrovni prišiel - tentoraz ako podpredseda ľavicovej ČSSD - aj do sídla Smeru. Na spoločnej tlačovke potom Fico kritizoval vládne reformy a chválil český systém, Paroubek zasa pochválil životaschopnosť Smeru.
"Smer vníma model, ktorý presadzuje česká sociálna demokracia ako úspešný, či ide o mieru nezamestnanosti, infláciu, výšku zahraničných investícií, rast životnej úrovne, vývoj je tam priaznivejší," hovoril Fico.
Predseda Smeru svoju stranu vidí v rovnakej pozícii ako Paroubkovu ČSSD a hovorí, že je to alternatíva k pravicovému modelu, ktorý je dnes na Slovensku.
Premiér Dzurinda bol však "veľmi sklamaný" správaním sa Roberta Fica. "Očierňovať vlastnú krajinu? Nie som si istý, či pán Paroubek vedel, kam ide, či dobre vedel, o čom chce Fico hovoriť. Fico sa snažil zneužiť návštevu," hovoril Dzurinda, ktorý zvolal tlačovú konferenciu SDKÚ hodinu po Ficovom vystúpení.
Podpredseda Smeru Pavol Paška si myslí, že premiér "stráca nervy" kvôli preferenciám strany. "Vlastenectva máme minimálne toľko, čo pán Dzurinda."
Podpredseda KDH Július Brocka považuje za prirodzené, že politická strana sa snaží využiť doma svoje známosti. "Ja by som tomu taký význam ako pán premiér, neprikladal." Slovensko a Česko sú si aj po rozdelení také blízke, že situácia v oboch krajinách sa stáva dôvodom na vnútropolitický zápas. Česká pravica dáva slovenské reformy za príklad a kritizuje zdecimovanú českú sociálnu demokraciu, ktorá je naopak inšpirovaná preferenciami Smeru. Smer zase využíva dnešnú českú vládu, aby legitimizoval svoj záujem po voľbách vládnuť.
Český politológ Bohumil Doležal by však český sociálnodemokratický model za príklad Slovensku nedával. Doležal tvrdí, že za sedem rokov vlády sociálnej demokracie sa vystriedali štyri vlády a z nich čisto sociálnodemokratická bola len prvá vláda Miloša Zemana. Zdá sa mu, že zvyšné tri vlády po Zemanovi predstavovali skôr chaos.
Doležal si tiež myslí, že priaznivé hospodárske ukazovatele za posledný rok sú ovplyvnené skôr vstupom Česka do Európskej únie a "to nemá so sociálnymi demokratmi až tak veľa spoločného".
Politológ László ÖllŚs o reakcii premiéra Dzurindu povedal, že patrí skôr "na scénu tvrdých politických atakov, ale na druhej strane aj Smer signalizuje niečo, čo reálne nie je".
Podľa ÖllŚsa pri realizácii reforiem v postkomunistických krajinách je v podstate iba jedno riešenie s možnými odtieňmi. Podľa neho príklady v Poľsku i Maďarsku dokazujú, že vlády často prichádzali s kampaňou proti reformám a potom v nich pokračovali, preto iné sľuby nie sú reálne. (rf, sp)