Jean-Claude Juncker, premiér Luxemburska, ktoré predsedá EÚ, chce dôveru spotrebiteľov a investorov obnoviť aj prostredníctvom kompromisu na sedemročnom rozpočte spoločenstva. FOTO - REUTERS
LUXEMBURG - Európski ekonomickí ministri sa počas rokovaní v Luxemburgu podľa očakávaní nepohli bližšie ku kompromisu o rozpočte únie na roky 2007 až 2013. Vyslali však signál o tom, že euro nemá nič spoločné s politickou krízou okolo schvaľovania novej Európskej ústavy.
Okrajová téma
Úvahy o možnom vplyve zamietavých referend vo Francúzsku a v Holandsku vyprovokovali vyhlásenia dvoch talianskych ministrov z ultrapravicovej Ligy Severu, ktorá sedí vo vláde Silvia Berlusconiho. Ministri navrhli, že Taliansko by sa vzhľadom na momentálne ekonomické problémy mohlo vrátiť k svojej bývalej mene - líre, alebo vytvoriť novú menu a napojiť ju na americký dolár. Rím momentálne čelí hrozbe európskych sankcií, keďže sa očakáva, že tento rok už tretíkrát po sebe prekročí povolený deficit verejných financií. Limit je jedným zo základných kritérií na spravovanie európskej meny, aj po čiastočnej revízii Paktu stability začiatkom roka.
Špekulácie o možnom konci eura podnietili aj správy o jeho prepade na osemmesačné minimum oproti doláru počas minulotýždňových turbulencií okolo euroústavy. V utorok sa však jeho vyhliadky opäť zlepšili.
Podľa slovenských diplomatov šéfovia financií z eurozóny začiatkom týždňa mávli nad podobnými úvahami rukou, a označili ich za marginálne prejavy zopár jednotlivcov.
"Navzájom sa ubezpečili, že žiadna krajina ani náhodou podobné kroky neplánuje, takže sa nie je o čom baviť," povedal Jaroslav Nahlik zo slovenskej misie v Bruseli.
Vyhliadky na budúce plány s eurom a prijatie ďalších členov do menovej únie ministri symbolicky potvrdili aj definitívnym odklepnutím plánov na nový dizajn spoločnej strany euromincí, s obrazom rozšírenej Európy.
Kupovanie dôvery
Šéf luxemburského predsedníctva Jean-Claude Juncker však pred novinármi priznal, že zmiešané signály politických lídrov majú vplyv aj na európsku ekonomiku.
"Je pravda, že momentálna situácia v Európe na prvý pohľad neevokuje dôveru domácich konzumentov ani zahraničných investorov, ktorí sa na nás pozerajú z diaľky a čoraz menej nám rozumejú," vyhlásil.
Luxemburg je preto rozhodnutý tlačiť na lídrov, aby spojili sily a na bruselskom samite budúci týždeň sa dohodli aspoň na kompromise o sedemročnej "finančnej perspektíve".
Posledná verzia na rokovacom stole je zatiaľ najbližšie požiadavkám šiestich krajín, ktoré chcú rázne skresať výdavky únie.
Stále však zostávajú sporné body: nové členské krajiny nesúhlasia so znížením štrukturálnych fondov, Francúzsko nechce nižšie príjmy pre farmárov a Británia očakáva tlak na zmrazenie systému preplácania jej výdavkov do spoločnej kasy.
Európsky parlament sa zatiaľ vyhráža, že bude proti "kompromisu za každú cenu", ktorý by ohrozil zahraničnopolitické ciele a ďalšie priority únie.
Autor: Lucia Kubošová