Penzijné fondy v kapitalizačnom dôchodkovom pilieri zatiaľ v priemere zarobili 3,82 percenta p. a. (ročný výnos). Sú však medzi nimi rozdiely. Kým šesť fondov spravovaných spoločnosťami Allianz a Credit Suisse vykázalo od konca marca do začiatku júna priemerný ročný výnos 7,84 percenta, zvyšných osemnásť fondov pod správou ostatných správcovských firiem zarobilo priemerne 2,48 percenta p. a.
Spoločnostiam Allianz aj Credit Suisse pritom narástli výnosy doslova z týždňa na týždeň. Fondy skupiny Allianz dokonca niekoľko týždňov dosahovali výnosy rádovo v desiatkach percent. Ani jedna z firiem spôsob, akým to dosiahla, nekomentovala. K výnosom sa nevyjadruje žiadna dôchodková spoločnosť, keďže im to zákon zatiaľ zakazuje.
Odborníci na investovanie považujú dosahovanie vysokých percentuálnych výnosov za neštandardné a dočasné, kým sa kapitalizačný pilier len rozbieha. "Pri veľmi malom objeme peňazí to možné je, ale len vtedy, ak sú v hre maximálne desiatky miliónov korún," myslí si riaditeľ Money Market Brokers Dalibor Černička.
Podľa Černičku sa budú ročné percentuálne výnosy v penzijných fondoch pohybovať dlhodobo medzi tromi až ôsmimi percentami v závislosti od typu fondu. Bude pritom platiť, že konzervatívne fondy budú vykazovať nižšie a rastové fondy vyššie výnosy. "Keď správca zavesí portfólio na trh, ktorý rastie, môže pokojne urobiť aj 15 percent," pripúšťa Černička.
Na spôsob investovania dôchodkových úspor prostredníctvom penzijných fondov štát určil prísne pravidlá. Portfólio manažéri jednotlivých fondov nemôžu staviť všetko na jednu kartu a musia investičné riziko rozdeliť do viacerých aktív. Obmedzenia sa týkajú napríklad maximálnej váhy akcií na portfóliu fondu, určené sú aj maximálne podiely majetku investovaných do aktív jedného sektora či jednej krajiny. Časť investícií musí byť tiež poistená proti kurzovému rozdielu. Najprísnejšie obmedzenia majú konzervatívne fondy, naopak, najliberálnejšie sa môžu správať rastové fondy.
Výrazne nižšie výnosy sú zakázané
Výnosy v penzijných fondoch sa nebudú môcť príliš líšiť. Zákon o starobnom dôchodkovom sporení totiž prikazuje správcovským spoločnostiam doplatiť z vlastných peňazí do tých fondov, ktorých výnosy budú za konkurenciou výrazne zaostávať. Konkurenciou sa rozumie priemer výnosov všetkých fondov toho istého typu. Toto pravidlo začne naplno fungovať od marca 2007.
Doplácanie výnosov sa bude týkať len tých fondov, ktoré budú za priemerom zaostávať výrazne. Ak teda napríklad jeden konzervatívny penzijný fond v budúcnosti vykáže 1-percentný výnos a zvyšných sedem konzervatívnych fondov bude mať výnos na úrovni piatich percent, správcovská spoločnosť najmenej ziskového fondu bude musieť výnosy z vlastného vrecka doplatiť do úrovne 4,5 percenta. (tv)
Princíp dopočítania najmenších výnosov
typ fondu | záporný výnos | kladný výnos |
konzervatívny | výnos sa k trhovému priemeru dopočítava, ak je menší aspoň o jeden percentuálny bod a zároveň najmenej o 11 percent | výnos sa k trhovému priemeru dopočítava, ak je menší aspoň o jeden percentuálny bod a zároveň najmenej o 10 percent |
vyvážený | výnos sa k trhovému priemeru dopočítava, ak je menší aspoň o tri percentuálne body a zároveň najmenej o 43 percent | výnos sa k trhovému priemeru dopočítava, ak je menší aspoň o tri percentuálne body a zároveň najmenej o 30 percent |
rastový | výnos sa k trhovému priemeru dopočítava, ak je menší aspoň o päť percentuálnych bodov a zároveň najmenej o 100 percent | výnos sa k trhovému priemeru dopočítava, ak je menší aspoň o päť percentuálnych bodov a zároveň najmenej o 50 percent |