Ruský Jukos kúpil 49-percentný podiel v Transpetrole v roku 2002 za 74 miliónov dolárov. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Štátu sa stále nepodarilo nadviazať rokovania s ruskou firmou Jukos o vrátení Transpetrolu.
Ruská firma Jukos sa ocitla na pokraji krachu a hrozí, že by sa jej majetok rozpredával v rámci konkurzu. Slovensko sa preto snaží získať podiel v Transpetrole späť, aby zabránilo jeho predaju do tretích rúk. Ide pritom o strategický podnik, ktorý vlastní ropovodnú sieť na našom území a zabezpečuje tak dodávky ropy na Slovensko.
Žiadne páky
Snaha ministerstva hospodárstva odkúpiť späť od Jukosu akcie Transpetrolu stroskotáva na neochote ruskej strany komunikovať.
"Oslovovali sme aj Jukos, aj jeho dcérsku firmu Jukos Finance, ktorá akcie Transpetrolu vlastní. Situácia v Jukose je teraz veľmi zložitá," povedal hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Havran. "Všetko závisí od ochoty a rozhodnutia ruskej strany. My ich k spätnému predaju nemôžeme prinútiť," dodal.
Jukos sa vyhýba aj kontaktu s médiami. Napriek prísľubu hovorkyňa spoločnosti Claire Davidson denníku SME neposkytla stanovisko ani neodpovedala na otázky.
Vôľu získať akcie Transpetrolu späť vyjadril minister hospodárstva Pavol Rusko už v decembri minulého roka. Minister sa vtedy nazdával, že s ruskou stranou sa dohodne do troch mesiacov.
Podľa Havrana nedošlo zatiaľ ani k osobnému stretnutiu oboch strán. "Celá komunikácia prebieha len e-mailom alebo faxom," dodal Havran.
Akcie Transpetrolu sú vo vlastníctve 100-percentnej holandskej dcéry Jukosu firmy Jukos Finance.
Privatizačné dokumenty by mali podľa Havrana zaručiť, že sa podiel nedostane do tretích rúk bez vedomia slovenskej strany. Privatizačná zmluva by mala Jukos zaväzovať, že počas piatich rokov po nadobudnutí Transpetrolu nemôže svoj podiel predať. Jukos kúpil 49-percentný podiel vrátane manažérskej kontroly v roku 2002 za 74 miliónov dolárov.
Záväzok ponechať si nejaký čas kupovaný podiel býva štandardom podobných zmlúv a obsahuje ho napríklad aj kúpna zmluva s talianskym Enelom o predaji Slovenských elektrární. Tá však vymedzuje aj výšku sankcie v prípade porušenia záväzku. Ak by Enel predal svoj podiel skôr, ako uplynie päť rokov od podpisu zmluvy, musí Slovensku zaplatiť polovicu kúpnej ceny ako pokutu, teda 420 miliónov eur (16,8 miliardy korún).
Napriek zmluvnej ochrane proti tomu, aby sa Transpetrol dostal do rúk cudzej spoločnosti bez vedomia slovenskej strany, nie je jasné, či by to platilo aj v prípade rozpredávania majetku Jukosu v rámci konkurzu.
Jukos sa rozpadá
K takejto situácii pravdepodobne dôjde. Ruský daňový úrad vymeral Jukosu nedoplatok na daniach 27,5 miliardy dolárov a nariadil zmrazenie účtov.
Čiastočne bol nedoplatok uspokojený predajom hlavnej ťažobnej divízie Jugansk, ktorú ruské úrady predali za 9,4 miliardy dolárov. Za minulý rok skončil Jukos v strate 14,4 miliardy dolárov.
Pozorovatelia očakávajú, že aktíva Jukosu sa budú postupne rozpredávať.
Na rozdiel od podielu v Transpetrole Jukos už prejavil ochotu rokovať o podieli v litovskej rafinérii Mazeikiu Nafta po tom, ako sa litovská vláda začala zaujímať o spätné odkúpenie. Vyše 53 percent akcií rafinérie, ktoré Jukos vlastní, ocenil na miliardu dolárov. O kúpu má záujem ruská pobočka British Petroleum TNK-BP a ruský Lukoil.
Štát sa Jukosu zaviazal, že nepríde o svoj podiel
Ak by štát prišiel o väčšinu svojho podielu v Transpetrole vinou prehraného súdu a akcie by sa tak dostali do rúk tretích osôb, porušil by privatizačnú zmluvu s Jukosom.
Transakčné dokumenty zaväzujú štát, že si musí zachovať istý podiel v Transpetrole a nemôže ho predať bez vedomia Jukosu. Z porušenia záväzku by štátu vyplývali sankcie.
Privatizačné zmluvy sú tajným dokumentom a Fond národného majetku odmietol spresniť, či takýto záväzok v zmluve s Jukosom je. Hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová povedala, že kúpne zmluvy vo všeobecnosti podobné ustanovenia obsahujú. "Predkupné právo alebo opcia na predávané akcie býva v zmluvách ošetrené," hovorí Lesajová.
Obsahuje to napríklad aj zmluva o predaji Slovenských elektrární. Podľa nej štátu hrozí, že ak by stratil 33,3-percentný podiel v elektrárňach, investor môže vypovedať zmluvu a žiadať odškodné. (tc)