Ruský prezident Vladimir Putin a jeho informačná politika: na otázky spoluobčanov odpovedá priamo počas online diskusií prostredníctvom internetu, a to raz za rok. FOTO - REUTERS |
Sen o "ruskej CNN" sa konečne splnil. Nový kanál RUSSIA TODAY TV, ktorý bude dvadsaťštyri hodín denne vysielať do sveta informácie o dianí v Rusku, sa rodil veľa rokov. Teraz ho konečne oficiálne predstavili v Moskve. O tom, či skutočne "obohatí objektívne informovanie o Ruskej federácii" a zlepší pohľad cudzincov na dianie v krajine, však veľa skeptikov pochybuje. Už len preto, že redakcia na čele s Margaretou Simoňjanovou (26), bývalou spravodajkyňou štátnej televízie "Rossija", bude neoficiálne riadiť Kremeľ.
O vytvorenie ruského televízneho kanála, ktorý by v angličtine vysielal do Európy, USA a časti Ázie, hovoril už pred niekoľkými rokmi bývalý minister pre tlač a informácie Michail Lesin, ktorý je teraz poradcom prezidenta Vladimira Putina. Satelitným programom chcel zlepšiť imidž Ruska a vyvrátiť negatívny obraz vo svete. Exminister pre tlač hovoril vždy s nadšením o niečom ako CNN či al-Džazíra. V skutočnosti bude jeho vymodlené dieťa skôr štátom riadený stroj na výrobu kvalitného PR.
Riaditeľku kanála Margaretu Simoňjanovú nevybrali do čela novej televízie náhodou. Osvedčila sa ako spravodajkyňa z Kremľa, odkiaľ podávala také informácie, aké vyhovovali vedeniu. "Nemám nad sebou žiadnych náčelníkov," tvrdí naivne, ale v skutočnosti musí vedieť, že o obsahu a vyznení reportáží či filmov nebude rozhodovať. Okrem správ budú na programe historické dokumentárne filmy o Rusku v súlade s oficiálnym pohľadom ruského vedenia na minulosť krajiny. Na zahraničného diváka čakajú aj reportáže o budovaní mieru v Čečensku.
Kanál je orientovaný na západného diváka. Redaktori budú reportáže spracovávať priamo v angličtine, takže všetci ju musia dokonale ovládať. Preto veľa ľudí povolali zo zahraničia. "Chceme odrážať verejnú mienku v Rusku," hovorí Simoňjanová. "Pretože verejná mienka u nás nie je vždy zhodná s verejnou mienkou v európskych krajinách alebo v USA," tvrdí a zdôrazňuje, že je odhodlaná dávať slovo ľuďom s úplne odlišnými názormi. Podľa mladej riaditeľky treba napraviť to, že niektorí cudzinci prichádzajú do Ruska s úplne skreslenými predstavami, čo je spôsobené predovšetkým informačným vákuom.
Simoňjanová nemá na mysli, že by sa o Rusku málo informovalo. Skôr to, že v zahraničných oznamovacích prostriedkoch prevažujú negatívne informácie a kritika najvyššieho vedenia krajiny.
Podľa ruských komentátorov ide o ďalší krok, ktorým sa štát snaží úplne ovládnuť informačné pole. Od chvíle, keď do najvyššej funkcie nastúpil Vladimir Putin, boli zlikvidované takmer všetky nezávislé televízie. Pred štyrmi rokmi štát prevzal kontrolu nad slávnym NTV, potom ministerstvo pre tlač a informácie zatvorilo TV-6, nakoniec zhasol i kanál TVS. Teraz sa štát usiluje podriadiť si poslednú nezávislú televíziu REN TV a kupuje noviny Izvestija.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME