ďalej klesať, čím by sa dostala hlbšie do recesie.
Analytici pôvodne predpokladali, že počas posledných troch mesiacov minulého roka hrubý domáci produkt najväčšej svetovej ekonomiky medziročne klesne o viac ako jedno percento po tom, ako v období od júla do septembra klesol o1,3 percenta.
„Sme na dobrej ceste k ozdraveniu,“ povedala Diane Wonková z Bank One. Podľa jej názoru, ak sa Amerika už teraz obzrie späť, bude za sebou vidieť koniec recesie, ktorá sa začala len v minulom roku.
Za prekvapivý koncoročný výsledok vďačí krajina spotrebe obyvateľstva, ktorá rástla najrýchlejšie za posledné dva roky, ale aj nárastu štátnych výdavkov. Spotreba obyvateľstva „zabránila ekonomickej lodi, aby klesla hlbšie do recesie,“ vyhlásil hlavný ekonóm Wells Fargo & Co Sung Won Sohn.
Jedným z najlepšie predávaných tovarov boli osobné autá. Vďaka rôznym akciám Američania pred koncom roka vykupovali autá, ktorých zásoby prudko klesli. „Museli sme mierne zvýšiť výrobu,“ potvrdil výkonný riaditeľ General Motors Richard Wagoner.
Potešujúcou správou je, že zásoby klesali aj v iných odvetviach a podniky museli zvyšovať výrobu, aby dokázali uspokojiť dopyt spotrebiteľov.
Rástla však nielen spotreba domácností, ale aj firmy boli odvážnejšie pri investovaní. Podľa americkej agentúry Bloomberg firmy sú ochotné investovať do hocičoho, čo by mohlo zvýšiť ich produktivitu a ziskovosť. Najintenzívnejšie rástli objednávky počítačov a elektronických zariadení.
Vládne výdavky vyskočili v poslednom štvrťroku medziročne skoro o 10 percent. Na tomto náraste sa do veľkej miery podieľali náklady na zbrojenie, ktoré rástlo trikrát rýchlejšie ako v predošlom kvartáli.
Posledný štvrťrok 2001 „označil koniec tejto recesie, keďže ekonomika začala opäť rásť. Podniky musia viac produkovať lebo zásoby sú už skoro na dne,“ povedal Sung Won Sohn. Amerike, aj keby rast nemal ešte ďalej pokračovať, sa podarilo minimálne dosiahnuť dno. „Mali by sme byť pripravení, že v tomto roku dôjde k určitému oživeniu.“
Hrubý domáci produkt, celková hodnota tovarov a služieb vyprodukovaná v štáte, Spojených štátov za celý minulý rok tak vzrástol o 1,1 percenta. To je najmenší rast od roku 1991, keď sa skončila predošlá recesia. GABRIEL KÁDASI