
Obchodná bilancia (v mld Sk)
Podľa predbežných údajov, ktoré včera zverejnil Štatistický úrad SR, dosiahol minuloročný schodok slovenského zahraničného obchodu 103,2 miliardy korún. Je to dvaapolkrát toľko ako rok predtým. Dovoz totiž rástol v porovnaní s vývozom dvojnásobne rýchlo.
Ekonómovia takéto výsledky očakávali. „Kým investičný a spotrebný dopyt hnal dovoz, exportná výkonnosť ekonomiky narazila na nižší dopyt v krajinách, kam smeruje podstatná časť nášho vývozu,“ vysvetlil analytik Poľnobanky Viliam Pätoprstý. Tieto krajiny majú menší záujem o naše výrobky, pretože rast ich ekonomík sa spomaľuje. Okrem toho značná časť rozdielu medzi vývozom a dovozom súvisela s cenovými a kurzovými vplyvmi. Tie rast deficitu len urýchlili.
Najväčšou mierou sa na dosiahnutí rekordu podieľal december. Vtedy dovoz prevýšil vývoz o 16 miliárd korún, čo je najvyšší mesačný deficit v histórii Slovenska. Analytici to pripísali dovolenkám a odstávkam významných exportérov - Volkswagen a U.S. Steel. Vývoz sa v porovnaní s rovnakým mesiacom 2000 znížil o 3,7 percenta. „Spotreba pritom bola ako zvyčajne nadpriemerná,“ povedal analytik Slávie Capital Pavol Ondriska.
Celkový vlaňajší vývoz predstavoval 610,7 miliardy, dovoz 713,9 miliardy korún. Samotný rozdiel medzi týmito dvoma číslami však nie je tým najdôležitejším údajom, pripomínajú analytici. Pri objektívnejšom historickom porovnaní úrovne deficitu, vyjadrenom podielom na hrubom domácom produkte, dosiahne schodok za minulý rok asi 10,6 percenta. „To je mierne nižšia úroveň ako priemer za kritické roky 1996 až 1998, keď predstavoval 10,9 percenta,“ tvrdí analytik Tatra banky Robert Prega. V pozadí týchto údajov je jeden zásadný rozdiel - spôsob krytia tohto deficitu. „Tentoraz vysoko prevláda nedlhový kapitál. Ten pochádza hlavne z priamych zahraničných investícií,“ dodal Prega.
Pri pohľade na štruktúru zahraničného obchodu sú obavy analytikov menšie. „Takúto vonkajšiu nerovnováhu možno krátkodobo tolerovať, sú splnené predpoklady prílevu priamych investícií a nádej budovania nových exportných kapacít,“ myslí si analytik ČSOB Marek Gábriš. V priebehu najbližších rokov sa však musí zlepšiť ponuková strana ekonomiky a vláda by mala robiť takú hospodársku politiku, aby dopyt obyvateľstva ešte viac nestimulovala. Na prefinancovanie schodku je pritom kľúčová privatizácia SPP.
Štatistické údaje znepokojili centrálnu banku. Tá podľa svojho guvernéra Mariána Juska až taký vysoký schodok zahraničného obchodu neočakávala. Jusko podľa agentúry ČTK vyhlásil, že domáci dopyt by mala znížiť prísnejšou rozpočtovou politikou vláda. (bro)
Obchodná bilancia Slovenskanajvyšší deficit
Rusko 99,1 mld Sk
Nemecko 11 mld Sk
Japonsko 10,9 mld Sk
Čína 10,6 mld Sk
Španielsko 9,7 mld Sk
Česko 6 mld Sk
najvyšší prebytok
Rakúsko 20 mld Sk
Maďarsko 14,6 mld Sk
Poľsko 12,3 mld Sk
Taliansko 8,5 mld Sk
Holandsko 6,7 mld Sk