
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - RICHARD FILIPKO
Voľakedy prerábali kúpeľne v rámci tzv. služieb pre obyvateľstvo iba stavebné podniky a stavebné družstvá, prípadne fuškári. Dnes je v Zlatých stránkach množstvo firiem, ale vybrať si tú pravú, nie je jednoduché. Najhorší z možných variantov je zavolať si fuškára, ktorý popri svojom zamestnaní sľubuje, že urobí všetko.
„Často ma ľudia žiadajú, aby som prišiel ohodnotiť, či vôbec môžu robotu prebrať. Dosť fušujú Ukrajinci, ktorí idú pod cenu a podľa toho aj práca vyzerá,“ hovorí František Hurta, ktorý sa špecializuje na prerábanie kúpeľní.
Karol Schinsky z Bratislavského stavebného družstva: „Mali sme niekoľko prípadov, keď sme museli prerábať kúpeľne po iných. Nedávno si mladá slečna zobrala pôžičku a nakúpila drahý materiál. Lenže murári sa asi dosť ponáhľali. Vaňa je od výroby vyspádovaná smerom dolu, ale oni ju ešte viac vyspádovali a potom im nesedeli tie drahé obkladačky, múr nevyrovnali, a keď slečna montovala zrkadlo, priskrutkovávala ho a, samozrejme, že na krivom múre prasklo.“
Najlepšia rada, ako si vybrať najlepšiu firmu, alebo najlepšieho majstra: pýtajte si referencie od známych so skúsenosťami. No aj tie nemusia stačiť, lebo najlepší majstri sú najmä v lete vyťažení a často majú kalendár zaplnený na niekoľko mesiacov dopredu.
„Problém s nedostatkom kvalitných ľudí je aj pri nárazových akciách. V Bratislave sa nedávno dokončovalo obrovské nákupné centrum Aupark. Vtedy bolo veľmi ťažké zohnať obkladačov a kúpeľniarov, všetci dobrí boli tam. Teraz sa zasa hovorí o Aquaparku v Petržalke. Mal by to byť velikánsky objekt s množstvom plaveckých bazénov, ktorý dajú postaviť Fíni. Tam bude tiež veľa roboty a v Bratislave a okolí zasa bude menej voľných ľudí,“ povedal František Hurta.
Mimo Bratislavy je nedostatok ľudí najmä v čase, keď sa budujú hypermarkety. Veľké stavebné firmy si totiž na ich budovanie najímajú živnostníkov. Podľa Karola Schinského sú však väčšie firmy schopné nastúpiť zväčša do týždňa od objednávky.
Veľa ľudí sa snaží ušetriť a kúpiť čo najlacnejší materiál. František Hurta upozorňuje, že najmä na lacnejšie obkladačky si treba dať pozor. „Trochu problémové môžu byť slovenské obkladačky. Stretol som sa už aj v jednotke triede so zlou kalibráciou, čiže obkladačky boli rozdielne. Ale netreba sa spoliehať na to, že všetky talianske, španielske sú super.“
Karol Schinsky odporúča kupovať obkladačky vo väčších kvalitných obchodoch. „Vo veľkých firmách by mala byť kvalita zaručená. V minulosti sa predával aj treťotriedny materiál ako prvotriedny, ale dnes renomovaným predajcom záleží na tom, aby boli zákazníci spokojní a nesťažovali sa.“