NITRA – Ak potrebujete niekoho z rodiny umiestniť do domova dôchodcov alebo domova sociálnych služieb, poľahky môžete obísť trojročné poradovníky. Pošlite žiadosti do zariadení vo všetkých kútoch Slovenska a riaditeľom navrhnite, že ich nezištne zasponzorujete. V okolí Nitry presvedčí suma 40-tisíc korún.
Pri takomto postupe je pravdepodobné, že v poradovníku predbehnete človeka, ktorý sociálnu starostlivosť potrebuje viac.
Na problém legálneho i nelegálneho úplatkárstva minulý týždeň upozornil prípad riaditeľa Domova sociálnych služieb v Horných Obdokovciach. Polícia ho zadržala, keď bral za prednostné umiestnenie až 200-tisíc korún.
Zvýhodniť žiadateľa sa dá aj menej riskantnou formou. Zoznamy sponzorov sa často nápadne podobajú na zoznamy prednostne umiestnených. Otázne je, či je v životnej núdzi dôchodca, ktorého deti majú desaťtisíce na sponzorské.
Zriaďovateľom domova, ktorého riaditeľa prichytili, je Krajský úrad v Nitre. Ten doteraz neurobil žiadne opatrenia, aby k uprednostňovaniu nedochádzalo. Dvaja pracovníci, ktorých dnes už obvinený riaditeľ vlani prepustil z organizačných dôvodov, oznámili krajskému úradu podozrenia z porušovania zákonov. Kontrola však na nič neprišla.
Riaditelia zariadení pre starých ľudí majú široké právomoci. Obchádzanie poradovníka čakateľov na umiestnenie im zabezpečuje paragraf, ktorý umožňuje prijať prednostne človeka v životnej núdzi. Tá sa dá navodiť aj umelo. „Keď chcú príbuzní niekoho umiestniť, dajú aj modré z neba,“ konštatuje vedúca odboru sociálnych služieb krajského úradu Elena Kováčová.
Zriaďovateľ začal konať až teraz. Do domovov dôchodcov a domovov sociálnych služieb pošle kontroly, ktoré preveria, či prednostne umiestnení boli naozaj v stave núdze. „Ak sa zistia porušenia, riaditelia budú odvolávaní,“ nekompromisne hovorí prednosta úradu Peter Miššík. Riaditelia zariadení budú musieť zverejniť zoznamy čakateľov na úradných tabuliach. Stav núdze bude posudzovať komisia zložená z piatich pracovníkov krajského úradu.
Ani Miššík, ani Kováčová však nie sú presvedčení, že opatrenia budú efektívne. „Zákon prednostné prijímanie umožňuje a obávam sa, že náš interný predpis by pred súdom neobstál,“ podotýka Miššík a dodáva, že problém môže definitívne vyriešiť len dostatok zariadení a podmienky na zapojenie neziskového sektora.
JURAJ GERBERY