Tunisko je pestrofarebnou mozaikou kultúry a zvykov

Napriek tomu, že do Tuniska ročne vycestuje zo Slovenska okolo 50-tisíc turistov, veľa o tejto krajine nevieme. Možno by sme si spomenuli na školský dejepis a na Kartágo či na Saharu. Pritom, ak by ste prešli Tunisko zo severu na juh na necelej tisícke ..

Napriek tomu, že do Tuniska ročne vycestuje zo Slovenska okolo 50-tisíc turistov, veľa o tejto krajine nevieme. Možno by sme si spomenuli na školský dejepis a na Kartágo či na Saharu. Pritom, ak by ste prešli Tunisko zo severu na juh na necelej tisícke kilometrov prejdete viacerými pásmami - od zelených horských pásiem cez polopúštny stred krajiny s obrovskými sadmi olivovníkov až po saharské piesky. Na jeho území nájdete nádherné pamiatky z obdobia Feničanov, Rimanov či Arabov. Môžete sa potápať pri koralových útesoch na severozápade v Tabarke, kúpať v letoviskách na východnom pobreží, navštíviť horské oázy na juhu pri alžírskych hraniciach, či zájsť až na Saharu. Rozhodne však nezostávajte uväznení v obrovských turistických komplexoch, ktoré síce umožnia dokonalý oddych, ale o krajine a jej ľuďoch sa nedozviete nič.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Taxíkmi či vlakom

Pritom cestovanie po Tunisku je na rozdiel od Egypta, kde aj fakultatívne autobusové výlety sprevádzajú vojenské jednotky, úplne bezpečné. Funguje tu kvalitná sieť zberných taxíkov (louages), po pobreží premávajú vlaky - lacné a príjemné - a taxíky nie sú drahé (podľa vzdialenosti od miesta, kam chcete ísť - napríklad za 20 kilometrov zaplatíte okolo 2 - 4 tuniské dináre).

Ak chcete ísť na vzdialenejšie výlety, môžete využiť ponuku miestnych cestovných kancelárií, ktorých je tu viace a ponuky sú rôznorodé - od bežných až po adrenalínové záležitosti. Keď ste v Tunisku s našou cestovnou kanceláriou, oplatí sa využiť niektoré jej fakultatívne výlety. Napríklad do Kartága alebo do kolosea v El Jeme sa môžete vybrať sami aj s deťmi - vlakom z letovísk alebo mikrobusom a k pamiatke taxíkom. Na Saharu a do horských oáz, kam to určite nestihnete za jeden deň, majú cestovky pripravené kompletné výlety - s ubytovaním a stravou, výletom do berberských obydlí v Matmate, ktoré sú vydlabané do zeme, s jazdou na džípoch do horských oáz, výletom na ťavách do púšte. Cenovo vás to vyjde približne rovnako, ale máte o všetko postarané.

SkryťVypnúť reklamu

Bezpečnosť a terorizmus

V Tunisku je bezpečne. Cítiť to na každom kroku a na každom mieste. Zatiaľ čo pri pamiatkach v Egypte a Turecku stoja na každom rohu ozbrojení vojaci, v Tunisku stretnete najčastejšie asi dopravných policajtov - na každej križovatke buď regulujú dopravu, alebo kontrolujú doklady. Na rozdiel od ostatných arabských krajín sa tu nerozmohli islamské extrémistické skupiny. Tunisania aj turisti za to môžu vďačiť prezidentovi Ben Alímu, ktorý sa k moci dostal prevratom v roku 1987. Hoci k demokratickému zriadeniu štátu má jeho vláda ďaleko, potieranie militantných skupín patrí k tomu dobrému, čo jeho vládnutie prinieslo. Jediným útokom, kde zomrelo 21 ľudí, bol atentát na ostrove Djerba pri synagóge Al Ghriba, ktorý spáchali členovia al-Káidy.

SkryťVypnúť reklamu

Zrovnoprávnenie žien

Ďalšími pozitívami, ktorými sa môže pred nearabským svetom Tunisko pochváliť, je zrovnoprávnenie žien a zavedenie povinnej školskej dochádzky.

Tunisko je v našom ponímaní síce moslimská krajina, ale ostatní Arabi ju za takú nepovažujú. Podľa nich to ani Arabi nie sú.

V mestách je skôr výnimkou zahalená žena, na vidieku je takých o niečo viac. Ženy majú volebné právo, Tunisko má dokonca ženy aj vo vláde a v parlamente, vykonávajú rôzne zamestnania, dokonca v štátnej leteckej spoločnosti lietajú ako pilotky.

Ben Alí vyriešil problém nosenia moslimských šatiek v školách, s ktorým teraz zápasia krajiny ako Francúzsko a Británia, už pred rokmi jednoznačným zákazom na akademickej pôde. Netreba však zabúdať, že aj turecký prezident Ataturk urobil rovnaké rozhodnutie pred sedemdesiatimi rokmi a dnes sa turecká spoločnosť moslimizuje do radikálnejších polôh.

SkryťVypnúť reklamu

V Tunisku sú aj iné rozdiely - napríklad muž môže mať zo zákona len jednu manželku a ani šaríja - islamský zákon - sa neuplatňuje celá. Napríklad za krádež sa neodtínajú ruky - podľa nášho sprievodcu by inak behalo po tejto krajine veľa bezrukých. A iste je to podobné aj s inými ľudskými neresťami.

Farebný svet

Tradičná však zostala pohostinnosť Tunisanov, ich mnohofarebné miestne trhy - súky, kde ponúkajú všetko, na čo si len spomeniete. Ak si zvyknete na to, že vám neustále niekto niečo ponúka a chce vám to predať, prípadne sa vám bude vnucovať za sprievodcu po medínach - starých štvrtiach, nebudete mať problém. Nie síce znamená nie, ale v Tunisku ho musíte rázne zopakovať aspoň trikrát. Ak si chcete prezrieť tradičné suveníry v pokoji a bez otravovania, v každom meste sú obchody s fixnými cenami. Tu nerušene nakúpite čokoľvek - kožené výrobky, látky, tričká, suveníry z malachitu, striebra, dreva, keramiku, parfumy. Cenový rozdiel nie je taký veľký, než by ste ich dohodli na trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Rituál zjednávania sa o cenu je podobný ako v ostatných arabských krajinách. Netreba mať zábrany povedať si aj o tri štvrtiny nižšiu cenu, ako udá predavač. Ak by mal na tom prerobiť, určite vám výrobok nepredá. A nevšímajte si ani hlasného bedákania, ako musí priniesť domov peniaze, pretože jeho sedem detí hladuje, stará sa o chorých rodičov, prípadne musí zabezpečiť svoje štyri ženy.

Tunisko je príjemné miesto na strávenie aktívnej aj oddychovej dovolenky. Pri mori sa budete cítiť ako v ktorýchkoľvek iných vychytených letoviskách, vo vnútrozemí, ako v rozprávkach z Tisíc a jednej noci. Akýsi Orient s polofrancúzskou tradíciou.

Jednoducho - Tunisko je moderný štát, otvorený cudzincom a ich peniazom, ktoré predstavujú nezanedbateľnú položku v príjmoch do štátneho rozpočtu. A Tunisania sa podľa toho správajú. JANA ČEVELOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Čo treba v Tunisku vidieť3 Kartágo - neodmysliteľné ruiny púnskeho mesta, ktoré založila fenická princezná Dido. Z pôvodného fenického mesta sa nezachovalo takmer nič. Dnešné Kartágo je pozostatkom rímskych dejín. Odkrytá je len časť ruín - Antoninove kúpele. Napriek tomu sú vykopávky impozantné. Na pahorku nad Kartágom je postavená prezidentská rezidencia, preto je tým smerom zakázané fotografovať. Priestor monitorujú kamery.

3 Tunis - hlavné mesto s nádhernými mešitami a súkmi. Medzi najkrajšie pamiatky patrí múzeum Bardo, kde sú mozaiky z rímskeho obdobia.

3 El Jem - bývalé rímske koloseum.

3 Monastir - rodné mesto prvého prezidenta Habíba Burgíbu, je tu aj jeho mauzóleum. V Monastire je však nádherný ribát - protikrižiacka pevnosť.

SkryťVypnúť reklamu

3 Kajruvan - posvätné mesto moslimov, je tu nádherná Veľká mešita, kruhové Aghlabovksé vodné nádrže či islamské múzeum Rekkada.

3 Chott el Jerid - soľné jazero v strede Tuniska je najväčším v krajine. Pretína ho takmer stokilometrová cesta, ktorá ho spája s oázou Tozeur.

3 Matmata - berberská osada s tradičnými domami, ktoré sú vydlabané do skál.

3 Sidi Bou Saíd - dedinka s nádhernou tradičnou architektúrou.

3 Chebika, Tamerza - horské zelené oázy uprostred nádherných bizarných skál.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 879
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 105
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 086
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 508
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 363
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 723
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 465
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 279
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu