Detské tábory opäť o niečo zdraželi. Kým ešte vlani sa priemerná cena táborov pohybovala okolo tritisíc korún, tohto roku sa vyšplhala už na 4000 korún. Desaťdňové pobytové tábory pod 3000 korún už nájdete veľmi ťažko, v tejto cene sa dajú zohnať len lacnejšie stanové tábory.
Orientovať sa v ponuke na trhu je dosť ťažké. Tábory o svojej ponuke informujú síce kvetnato, ale málo konkrétne. Dočítate sa, že tábor "ponúka bohatý program, plný hier", bude "super zábava", vedúci budú "špičkoví" a vy odídete domov "plní nezabudnuteľných zážitkov".
Čo konkrétne však ten bohatý program zahŕňa? To už zrejme budete musieť z organizátora tábora vytiahnuť osobne.
Podľa Petra Haruma z portálu tabory.sk dostatočné informovanie o programe veľa napovie o prístupe organizátora k táboru. "Čím viac informácií uvedie na svojich propagačných letákoch a čím menej sa vás snaží zviesť na prvý pohľad nízkou cenou, ktorá stúpa s rôznymi príplatkami, tým môžete mať väčšiu istotu, že ide o seriózneho organizátora."
Podľa neho je najlepšie vyberať tábor na základe skúseností známych. "Všeobecne platí, že do dobrého tábora sa dieťa bude chcieť vrátiť aj o rok," hovorí Harum.
V ponuke sú najmä rozprávkové tábory (Harry Potter, Pán prsteňov, Alibaba a 40 zbojníkov a podobne), potom tábory so zameraním na športové hry, ale aj náročnejšie jazykové či počítačové tábory. Rastie aj záujem o tábory v zahraničí. "Tento rok máme najväčší záujem o zahraničné tábory, ako je Taliansko, Chorvátsko a z domácich táborov je to Lesná čarodejnícka škola a tábor v Kováčovej," informovala nás Mária Mracová, majiteľka cestovnej kancelárie Cevarm. Ak by ste si chceli vybrať tábor z ich ponuky, treba sa poponáhľať - 80 percent kapacity je už obsadených.
Cestovná kancelária Bombovo má vypredaných tiež už 65 až 70 percent táborov. "Neviem definovať, o ktorý tábor je najväčší záujem. Máme širokú škálu táborov, asi 15, a v podstate o všetky je veľký záujem," povedal nám majiteľ Štefan Šušlík.
V cestovnej kancelárii Azad majú zatiaľ vypredaných 40 percent táborov. "Najväčší záujem je o tábor Leto v sedle koníkov," povedala Zdenka Parobková.
Väčšina cestovných kancelárií sa orientuje len na tábory v murovaných chatách, máloktoré ponúkajú aj stanové tábory. Zo spomínaných troch cestoviek ponúka tábor pod stanmi len Cevarm.
"Mne sa zdá, akoby slovenskí rodičia boli trochu rozmaznaní. Obávajú sa, že deti by v stanoch mohli prechladnúť, pri slabšej hygiene nebodaj niečo chytiť. Podľa mňa však práve stanové tábory sú pre deti tým nezabudnuteľným zážitkom. Spia v stanoch, sami si varia, umývajú sa vo vode v potoku - naše deti by iný tábor ani nechceli," hovorí matka troch chlapcov Elena Čapajová z Cevarmu.
Cestovné kancelárie však hovoria, že dôvod, prečo neorganizujú stanové ani putovné tábory, je iný. "Tieto druhy táborov robia iné organizácie, ako napríklad skauti. Tie sú lacné, nám sa to neoplatí," hovorí Štefan Šušlík z Bombova.
Detské tábory môžu organizovať cestovné kancelárie, ale aj neziskové organizácie. Rozdiel medzi nimi je v tom, že cestovné kancelárie ponúkajú drahšie a kvalitnejšie tábory, ale na druhej strane majú poistenie voči insolventnosti. Ak by skrachovali, či tábor nebol, vrátia vám peniaze.
Neziskové organizácie zase ponúkajú tábory lacnejšie (aj preto, že v nich pracuje množstvo dobrovoľníkov), peniaze im však dávate na "dobré slovo". Ak sa tábor konať nebude, alebo organizácia zanikne, nemáte záruku, že vám peniaze za tábor vrátia.
MARCELA POLLÁKOVÁ
ERIKA HATALOVÁ
V skratke o táborochZa čo vlastne rodič platí? Čo všetko je v cene?
V cene sú všetky náklady spojené s táborom a tie ma každá organizácia pomerne odlišné. Najväčšiu časť z ceny tvorí ubytovanie a strava. Ideálnym táborovým ubytovaním je najmä pre menšie deti veľká murovaná chata s dvoj až štvorposteľovými izbami a vlastným sociálnym zariadením.
Ubytovanie v chatkách poteší najmä staršie deti, zistite si však, či chatky majú vlastné sociálne zariadenie. Stanové tábory sú cenovo výhodné, ale sú vhodné najmä pre staršie deti. Informujte sa, kde sa areál nachádza.
Oveľa zaujímavejší program sa dá pripraviť v peknej prírode, než v dedinskom či mestskom prostredí. Samozrejmos-ťou by mala byť veľká spoločenská miestnosť a bohaté športové ihriská.
Cena tábora by určite mala zahŕňať kvalifikovaného zdravotníka, najlepšie lekára v praxi. Pri väčších táboroch nad 100 detí je vhodné, aby zdravotníci boli aspoň dvaja, pretože časť tábora môže ísť, napríklad, na výlet a časť môže mať program v areáli.
Naša rada: Zistite si, či cena zahŕňa aj dopravu, DPH, a poistenie. Na prvý pohľad lacný tábor by sa mohol predražiť, pokiaľ by ste mali dieťa dopraviť autom, či k cene ešte doplatiť DPH alebo poistenie. Najmä pri zahraničných táboroch môžu tieto položky zdvihnúť cenu.
Tiež sa informujte, či sú v cene zahrnuté celodenné výlety. Ak deti navštívia napríklad výstavu, alebo kúpalisko, či je potrebné doplácať za lístky, prípadne pri jazdeckých táboroch hodiny jazdy na koni.
Na záver si nezabudnite jednotlivé tábory porovnať podľa prepočtu ceny za 1 deň. Až po tomto prepočte môžete povedať, či je tábor naozaj lacný alebo drahý.
Podľa akých kritérií sa vyberajú inštruktori, ktorí strážia deti?
Každá organizácia má iné kritériá na výber inštruktorov do tábora. V prípade klubov, spolkov a združení ide väčšinou o ľudí, ktorí do daného tábora chodili ešte ako deti.
V prípade cestovných kancelárií sa často robí nábor cez médiá a inštruktori sa spoznávajú na špeciálnych sústredeniach. Organizátor by mal mať ešte pred táborom stanovené jasné cieľe a dôkladne pripravený program. Inštruktor, ktorý vedie oddiel v tábore, nemusí mať špecializovanú školu, dokonca ani veľké skúsenosti s táborovými hrami. Najdôležitejšia je zodpovednosť, vzťah k deťom, záujem pracovať a schopnosť začleniť sa do kolektívu.
Naša rada: Skúste sa opýtať či sa inštruktori stretnú pred táborom pre prípravu programu a či už majú s prácou v tábore skúsenosti. Ak sú odpovede na obe otázky áno, zrejme tábor nebude len "pozliepaný" na kolene a stavaný na improvizácii.
Kedy je vhodný čas objednať si tábor?
Väčšina organizátorov by sa zhodla na tom, že najlepšie je vybrať a zaplatiť zájazd čo najskôr (vo februári). Vtedy niektoré organizácie poskytujú aj rôzne zľavy a vďaka platbe vopred vedia kvalitnejšie pripraviť organizáciu tábora. Ak sa rozhodnete vyberať si tábor až v júni, budete mať síce možnosť vybrať si z bohatšej ponuky, ale tie najlepšie miesta budú už obsadené.
Naša rada: Ak už ste rozhodnutí, do akého tábora chcete dať svoje deti, je najlepšie si tábor objednávať čo najskôr, alebo si ho aspoň rezervovať a zaplatiť iba zálohu. Vyhnete sa tak situácii, keď dieťa chce ísť len do tohto tábora a žiadneho iného, a akurát ten už bude vypredaný.
Jedálny lístok - aké musí strava spĺňať kritériá?
Strava by mala byť vyvážená a správne kombinovaná. Idéalne je ak sa strava podáva aspoň 5x denne a je prísne dodržaný pitný režim. Každé dieťa by malo mať prístup k tekutinám počas celého dňa, hoci aj vo vlastnej flaške. Občas sa stáva, že posledný obed v tábore dostanú deti slávnostný vyprážaný rezeň, alebo iné tažké jedlo. To môže mať za následky nevoľnosť v autobuse.
Naša rada: Opýtajte sa organizátora, či vám vie poskytnúť jedálny lístok a koľkokrát denne bude podávaná strava. Malé deti by mali mať stravu určite aspoň päťkrát denne. (mp)
Aké typy táborov sú na trhu a čo stojaRozprávkový
Zahrajte sa s Harrym Potterom, vyberte sa za Gandalfom, bojujte proti Alibabovi či hľadajte v lese rozprávkové víly. Tábory s rozprávkovým motívom sú určené najmä pre menšie deti do 10 rokov a v ponuke ich je najviac.
Priemerná cena: 3500 a 4000 korún
na 10 dní (350 až 400 korún za deň)
Počítačový, playstation
Tábory s týmto zameraním bývajú najmä denné, trvajúce v priemere 5 až 7 dní. Deti sa zábavnou formou učia základy práce s počítačom, v náročnejšej ponuke je aj výuka ako využívať počítač na tvorivú činnosť, napríklad na tvorbu osobnej webstránky, digitálnej hudby či úpravu digitálnych fotografií.
Priemerná cena: (denný, čiže bez ubytovania):
600 až 1500 korún na 5 dní (120 až 300 korún na deň)
Jazdecký
Tábory pre deti od 8 do 15 rokov, počas ktorých možno aj jazdiť na koni, spravidla tri hodiny denne (nie na jedného). Okrem toho sa deti učia aj starať sa o kone. Zvyšok času venujú táborovým hrám.
Priemerná cena: 3500 až 3900 korún
na 10 dní (350 až 390 korún na deň)
Jazykový
Spravidla ide najmä o denné, ale v ponuke sú aj pobytové tábory so zameraním na jazyk. Deti trávia dni uprostred prírody, majú pripravené športové súťaže a výlety do okolia, a zároveň sa niekoľko hodín denne precvičujú v jazyku. Niektorí odporcovia im vyčítajú, že deti by mali cez prázdniny oddychovať, a nie sa učiť.
Priemerná cena: od 3900 do 5500 korún
na 10 dní (390 až 550 na deň)
Zahraničný
Detský tábor v zahraničí, najčastejšie pri mori (Chorvátsko, Taliansko). Deti čaká plávanie, vodné športy, rôzne loptové hry, súťaže, výlety (aj loďou), starobylé mestečká, pekná príroda a čistý vzduch. Veľmi vhodné pre alergické deti. Doprava autobusom.
Priemerná cena: 5900 až 7500 korún
na 10 dní (590 až 750 na deň)
Tábor mladých rybárov
Deti si môžu užiť rybolov na kaprovom rybníku, naučia sa príprave na rybolov, spoznávať ryby, vodné živočíchy, prírodu. Tábor je určený pre 8- až 16-ročných, ubytovanie v murovanej chate.
Priemerná cena: 3690 korún
na 9 dní (410 na deň)
Vodácky
Hlavnou náplňou tábora je splavovanie rieky Hornád na rafte. Pre odvážnejších (skúsenejších z minulého ročníka), v pálavách či kajakoch pod vedením skúsených inštruktorov.
Priemerná cena: 4990 korún
na 14 dní (365 korún na deň)
Vlnky-žblnky
Tábor pre deti od 6 do 12 rokov je zameraný na výuku plávania. V programe je plavecký výcvik, potápanie, dobrodružná hra, diskotéky, mini miss a mister. Pobyt pre deti, ktoré sa chcú naučiť plávať a potápať, zažiť aj dobrodružstvo hľadania strateného Nema.
Cena: 3590 korún
na 7 dní (512 na deň)
Stanový
V ponuke ich je veľmi málo. Väčšina ponúka program spojený s príbehom, prípadne umelecky ladený program (hra na gitare). Ubytovanie v dvojmiestnych stanoch, WC býva prevažne spoločné.
Priemerná cena: 2900 až 3600 korún
na 10 dní (290 až 360 na deň)
Skautský
Je určený členom skautských oddielov. Dva týždne v horskej prírode v indiánskych stanoch. Etapová hra, táboráky, táborové stavby, výlety, dobrodružné hry.
Priemerná cena: 2400 korún
na 15 dní (160 korún na deň)
Westernový, indiánsky
Ani týchto táborov nie je v ponuke priveľa. Program je zameraný prevažne na westernové či indiánske zvyky a hry. Deti sa tiež naučia, ako žiť a prežiť uprostred prírody a pritom jej neublížiť. V programe býva aj jazda na koni, člnkovanie, nočný pochod, streľba z luku. Cena závisí od ubytovania - môže ísť o stany, típí, ale aj chaty.
Priemerná cena: 2900 až 3900 korún
na 10 dní (290 až 390 na deň)
Pre tínedžerov
Tábory určené pre staršie deti od 12 do 15 rokov. Program je zameraný na ich vekovú kategóriu - časté hry, diskotéky, posedenie pri ohni. Do tejto kategórie spadajú aj tábory organizácie Strom života, ktorých účastníci pomáhajú pri záchrane kultúrnych pamiatok (hrady, zámky, starobylé železnice).
Priemerná cena: 2500 až 3900 korún
za 10 dní (250 až 390 na deň)
Pre študentov do 26 rokov
Za posledný rok - dva sa v ponuke objavili aj tábory pre mladých ľudí od 16 do 26 rokov. Vraj na také táborenie s rovesníkmi ani zďaleka nie sú starí.
Športový
V ponuke je táborov tohto zamerania veľmi veľa. Sú zamerané na rôzne druhy športu (tenis, volejbal, futbal, korčuľovanie, plávanie) a športové hry. Asi polovica z nich ponúka denný tábor, druhá polovica aj pobytový.
Priemerná cena: 1200 až 3500 korún
na 10 dní (120 až 350 na deň)