Každý let je obložený rôznymi poplatkami

Ľudia zaochkali, keď na obrazovkách uvideli prototyp veľkolietadla Airbus A380, ktoré vezme na palubu celú jednu dedinu a so zábermi dostali aj informáciu, že na palube má byť aj kasíno, masážny salón, obchody. V prospektoch veľmi lákavo vyzerajú zábery

elegantných dám a ich spoločníkov, servírovacích stolíkov s vyberanými lahôdkami, morskými potvorkami, pravým šampanským, najlepšími značkami koňaku, whisky a svetových vín.

Kto si však myslí, že je koniec tzv. economy triedy, kde je natesno, mýli sa. Economy zaberie vždy aj dve tretiny paluby medzikontinentálneho lietadla a značnú časť priestoru lietadiel na kontinentálnych tratiach. Tie exkluzívne zábery patria vyššej tzv. obchodnej triede (business class) či prípadne ešte luxusnejšej prvej triede. Týmto cestujúcim slúžia aj oddelenia, kde skutočné Thajčanky poskytujú počas letu pravú thajskú masáž. To preto, že si všetok luxus a pohodlie zaplatili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Za luxus sa platí

Kým na palube doteraz najväčšieho Airbusu A340 v jednom rade v ekonomickej triede sedí osem cestujúcich, v obchodnej

triede je to iba šesť a v prvej dokonca iba štyria. V každom sedadle je prípojka na zdroj elektriny, ktorým sa napája laptop. Väčší je aj rozostup medzi radmi a široké kreslo v prvej triede sa dá sklopiť a zmeniť na pohodlné lôžko. Iba o niečo menej pohodlia je v business class, kým v najlacnejšej ekonomickej sa musí človek uspokojiť iba s čiastočne sklápacím sedadlom.

Spiatočná letenka z Európy na východné pobrežie USA sa dá kúpiť už od 20-tisíc korún, letenka v business class vyjde najmenej na štvornásobok a v prvej triede aj na desaťnásobok, ktorým sa všetok luxus platí.

Roman Naňo, ktorý zastupuje na Slovensku spoločnosť Swiss International Airlines, však upozorňuje, že business class či prvá trieda neznamená iba pohodlie a vyberané jedlá a drinky, ale aj celý rad veľmi praktických výhod. Potrebujú ich najmä topmanažéri, podnikatelia, špičkoví športovci, ktorí často cestujú na poslednú chvíľu, menia časy letov a potrebujú priletieť do cieľa oddýchnutí.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s majiteľmi najlacnejších leteniek v ekonomickej triede majú cestujúci vo vyšších triedach podstatne väčšiu flexibilitu. Letenku si netreba kupovať dlhé týždne pred letom, bez vysokých príplatkov (niekedy aj 100 - 150 eur) možno napríklad meniť dni odletov, nie sú obmedzenia v minimálnej či maximálnej dĺžke

pobytu.

Na letisku cestujúceho vybavujú pri osobitných pultoch, na odlet sa čaká v tichu osobitných čakární s internetom, občerstvením, kto chce, môže sa osviežiť aj

sprchou.

Väčšina chce lietať lacno

Takýto luxus si dovolí len menšia časť cestujúcich, ba viaceré spoločnosti (napríklad aj ČSA či Austrian Airlines) na transatlantických linkách prvú triedu vôbec nemajú a ich klientele stačí iba niekoľko radov business classu. To preto, že si dobre prezerajú a porovnávajú aktuálne cenové ponuky a podmienky. V posledných rokoch si musia cestujúci všímať aj údaje o letiskových taxách (poplatok letisku za vybavovanie na zemi), prípadne aj o rozličných ďalších poplatkoch (napríklad bezpečnostných či palivových príplatkoch) a daniach. Kedysi boli zahrnuté v cene letenky a cestujúci, ktorý problematiku nepozná, ich ani neregistroval.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes však väčšina dopravcov nápadne oznamuje, že ponúkané ceny sú bez letiskových táx. Tie totiž pri medzikontinentálnom lete medzi Európou a Severnou Amerikou predstavujú vyše 4000 a niekedy podľa destinácie a počtu prestupov až okolo 7000 korún k cene letenky.

Ešte vypuklejšie sa to javí pri najlacnejších letenkách na európskych tratiach. Austrian Airlines má akciové spiatočné letenky po Európe síce už za 99 eur, ale ďalších 79 eur treba zaplatiť za letiskové taxy, bezpečnostné a palivové príplatky.

Príplatky za bezpečnosť i palivo

Bezpečnostné príplatky sú dôsledkom tragického 11. septembra. Sprísnenú kontrolu cestujúcich a batožiny drahým detekčným zariadením čiastočne preberá na svoje konto cestujúci. Vo Viedni nedávno zvýšili bezpečnostné príplatky na dvojnásobok: na 7,90 eura.

SkryťVypnúť reklamu

Na cenách leteniek sa nemohla neodraziť ani rastúca cena leteckého paliva, ktorá na viacerých letiskách stúpla na vyše dvojnásobok.

Nízkonákladový nemecký dopravca Air Berlin i jeho rakúsky partner Niki (nové aerolinky Nikiho Laudu), ponúkajú letenky už od 25 eur, ale popri letiskových taxách si účtujú aj palivový príplatok 10 eur a rakúsky Intersky dokonca 18 eur. Niektoré najmä klasické aerolínie výšku palivového príplatku neuvádzajú osobitne, zarátali ju už do cien leteniek.

V priebehu tohto roka sa objavili na faktúrach za letenky aj tzv. manipulačné poplatky za predaj. Kým v minulosti dopravcovia platili predajcom províziu (kedysi až 12, naposledy okolo 7 percent), v posledných mesiacoch túto províziu zrušili a predajcom odporučili vyberať manipulačný poplatok, ktorý môže presiahnuť aj 1200 korún. "Je to daň za prudký pokles ceny leteniek za posledné dva až tri roky, ostrý konkurenčný boj klasických aj nízkonákladových lacných aeroliniek," tvrdí zástupca jednej veľkej leteckej spoločnosti lietajúcej vo Viedni.

SkryťVypnúť reklamu

MICHAL JANKOVIČ

FOTO - AUTOR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 611
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 363
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 190
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 380
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 809
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 905
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu