Spaľovňa je v bezprostrednej blízkosti obytných blokov. "Verejná diskusia k takémuto závažnému kroku chýbala. Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, sa na technológiu novej spaľovne má dať až 70 miliónov korún. To je suma, ktorá určite prekračuje bežnú modernizáciu. Predstavitelia mesta síce tvrdia, že kapacita spaľovne sa zvyšovať nebude, ale my máme iné informácie," povedal nám Ján Golis z petičného výboru proti spaľovni.
"Kým doteraz sa v spaľovni likviduje 200 ton odpadov ročne, po modernizácii by to malo byť 280 ton. Kapacita linky je plánovaná na tisíc kilogramov denne, pri ročnom prevádzkovom období 280 dní," dodáva Golis.
Plánuje sa tu spaľovanie kalov zo spracovania kvapalného odpadu, plastov, odpadov obsahujúcich nebezpečné látky, chlórovaných emulzií, rôznych druhov olejov, chemikálií či cytostatických a cytotoxických liečiv.
"Poloha takejto spaľovne v bezprostrednej blízkosti obydlí je veľmi nešťastná. Ani spaľovne s najkvalitnejšími parametrami nie sú ekologicky úplne neškodlivé, zlyhať môže v budúcnosti technológia či ľudský faktor," tvrdí Golis.
Podľa prednostu Mestského úradu v Čadci a poslanca Žilinského samosprávneho kraja Jána Husára sa verejnej diskusii nebránia.
"Petíciu obyvateľov mesta sme riešili už minulý rok. Mal som pocit, že sme si problém vyjasnili, preto ma prekvapilo, keď ho otvorili nanovo," dodáva prednosta. Podľa jeho názoru neprinesie rekonštrukcia spaľovne znečistenie životného prostredia, ale naopak - jeho ozdravenie." Technológia spaľovne je darom švajčiarskej vlády a bolo by na škodu, keby sa projekt nerealizoval," povedal Husár.
O umiestnení a modernizácii spaľovne nerozhodovalo mesto, ale samosprávny kraj. Ešte koncom minulého roka mesto vydalo na stavbu riadne stavebné povolenie.
"Proti nemu sa nik neodvolal. Stavba preto podľa príslušného zákona nepodlieha posudzovaniu vplyvu na životné prostredie," dodal prednosta. Mesto sa chce stretnúť so zástupcami petičného výboru, investorom a zástupcami VÚC, aby si problémy okolo spaľovne vyjasnili.
(eta)