Informácia, že v Tichej doline jazdia ťažké stroje, znepokojila aj ľudí zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia, idú do Tatier prešetrovať. FOTO - INTERNET |
BRATISLAVA - Zápas o drevo v najprísnejšie chránených lokalitách Vysokých Tatier sa začína vyostrovať. Do Tichej doliny dnes vyrazí tajomník Výboru vlády na obnovu a rozvoj Vysokých Tatier Ivan Štefanec, aby zistil, či tam lesníci s ťažkými strojmi vošli počas uplynulého víkendu oprávnene.
"Chcem to vidieť a stretnem sa s ďalšími ľuďmi," povedal Štefanec s tým, že požiadal lesníkov o dokumenty. Zatiaľ má informácie len o tom, že lesníci čistia cesty v Tichej doline pre hroziace požiare a že sú len na štvrtom, nie piatom najvyššom stupni ochrany.
Vedenie Správy TANAP-u aj ochranári protestujú. Podľa nich lesníci nečistia cesty, ale vyťahujú stromy, ktoré ležia aj 20 metrov od cesty.
Informácia, že v Tichej doline jazdia ťažké lesné stroje, znepokojila aj ľudí zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Idú to do Tatier prešetriť a Michal Štefánek z inšpekcie hovorí, že hoci oficiálny podnet nedostali, nepotrebujú ho. "Stačí záujem verejnosti alebo ohlas v médiách," povedal.
Tichá spolu s Kôprovou dolinou patria medzi najvzácnejšie oblasti národného parku, ktoré chceli mimovládni ochranári aj Štátna ochrana prírody nechať po kalamite na samovývoj bez zásahu človeka. Tak to vyžadujú aj medzinárodné kritériá a štatút národného parku.
Lesníci sa bránia, že dostali od hasičov nariadenie pod hrozbou vysokej pokuty, aby aj v týchto dolinách sprístupnili všetky cesty. Ochranári z mimovládnej organizácie Naše Tatry podozrievajú Štátne lesy TANAP-u, že zneužívajú strach z požiarov, "aby ťažili a predávali kvalitné drevo z najprísnejšie chránených oblastí". Bez hasičov by "lesníci nezískali výnimku štátnej ochrany prírody na vstup a ťažbu dreva v Tichej a Kôprovej doline", píšu ochranári.
Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK je zhrozený, že v týchto dolinách jazdia ťažké stroje a tvrdí, že takéto vyrúbané pásy sa nikde v národných parkoch - doma ani v zahraničí - nerobia. "Je absurdná predstava, že by bolo možné stretnúť v lese ťažkú ťažobnú techniku, ako prečisťuje Dobročský alebo Badínsky prales na strednom Slovensku, či rezerváciu Stužica v Národnom parku Poloniny," hovorí Lukáč.
Na vedenie Štátnych lesov TANAP-u sa hnevá aj vedenie Správy TANAP-u. Správcovia chcú, aby lesníci čistili len samotné telesá ciest a radšej ako vyťaženie dreva žiadajú lepšiu protipožiarnu ochranu. Dávajú prednosť aj tomu, aby sa v ohrozených oblastiach na čas uzavreli niektoré turistické chodníky a žiadajú častejšiu kontrolu protipožiarnymi hliadkami. (rf)
Ako dopadli predchádzajúce spory
Inšpekcia životného prostredia dostala mnoho podnetov na nelegálnu ťažbu na deviatich územiach Vysokých Tatier.
V siedmich prípadoch inšpektori zistili, že lesníci neporušili zákon. V rezervácii Mokriny zistili porušenie nariadenia o zachovaní pôvodného stavu. Lesníci môžu dostať pokutu do milióna korún. Otvorený je prípad Uhliščatky, kde boli inšpektori ešte v piatok. Musia dostať stanovisko Správy TANAP-u, či lesníci nepoškodili biotop rašelinísk. (rf)
Tichá spolu s Kôprovou dolinou patria medzi najvzácnejšie oblasti národného parku, ktoré chceli mimovládni ochranári aj Štátna ochrana prírody nechať po kalamite na samovývoj. FOTO - MARIUSZ MARKIEWICZ |