BRATISLAVA - Predseda Smeru Robert Fico cez víkend na otázku, či vylučuje povolebnú spoluprácu s Komunistickou stranou, odpovedal, že "je nezmyslel niekoho vylučovať pred parlamentnými voľbami". Vo svojej odpovedi uviedol príklad, keď spomenul poslanca KSS Jozefa Hrdličku, ktorý vraj napáchal menej škôd ako Dzurinda s Miklošom. Dodal, že Smer má limity spolupráce vzhľadom na svoje členstvo v medzinárodných organizáciách. Povedal, že "tiež si nemôžeme dovoliť robiť, čo chceme" a že chce zostaviť vládu, ktorá bude medzinárodne uznaná.
Traja podpredsedovia Smeru, ktorých denník SME oslovil, sú proti vládnej koalícii s KSS.
Monika Beňová povedala, že "vládnuť s KSS je vec, ktorú by som si nedokázala nikdy predstaviť". Dodala, že v Smere určite neexistuje väčšina, ktorá by preferovala spoluprácu s KSS "osobne som sa vôbec s nikým takým nestretla". Aj Róbert Kaliňák si vie "ťažko predstaviť spoluprácu vo vláde s extrémistickými stranami".
Dušan Čaplovič povedal, že "osobne si neviem predstaviť spoluprácu s KSS v budúcej vláde". Dodal, že oficiálne stanovisko strany je také, ako prezentoval Fico, že pred voľbami spoluprácu so žiadnou stranou nevylučujú.
Poslanec Smeru Boris Zala povedal, že dáva prednosť "spolupráci so stranami normálneho politického spektra, teda nie s krajnou ľavicou alebo pravicou". Podľa neho čo sa týka členstva Smeru v Socialistickej internacionále, problém v spolupráci s KSS by nebol, skôr s "nacionalistami z SMK alebo SNS".
Pavel Haulík, riaditeľ agentúry na výskum verejnej mienky MVK povedal, že "dôvody, pre ktoré voliči podporujú Smer, sú silnejšie ako to, že Fico nepoprel možnosť spolupráce s touto stranou". Podľa neho to asi urobil úmyselne. "Je to istá forma nátlaku na koaličné a opozičné strany, ktoré ho chcú vytlačiť z možných koalícií." (rk)