Priznanie boli povinní všetci odovzdať do marca tohto roku a zverejnenie má na starosti výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Zákon o konflikte záujmov nestanovuje lehotu, dokedy má tak urobiť, ale odvoláva sa na zákon o slobodnom prístupe k informáciám. "Ten hovorí, že dokumenty parlamentu majú byť zverejnené po troch dňoch," povedal advokát Vladimír Pirošík.
Podpredsedníčka výboru Jarmila Tkáčová z SDKÚ povedala, že problémom je technika. "Denne naskenujeme 50 strán a výbor to nechce zverejňovať po častiach, ale naraz." Celkovo musí byť spracovaných asi 6-tisíc strán.
Člen výboru Dušan Čaplovič so Smeru povedal, že ľudia, ktorí údaje spracovávajú, "nám povedali, že to nejde spraviť rýchlejšie ako do dvoch mesiacov, čo je šokujúce". Dodal, že je za to, aby to bolo čo najskôr, lebo to zbytočne poburuje verejnosť.
Zamestnanec Národnej rady, tajomník výboru Ľubomír Fajták predpokladá, "že 1. júla to zverejníme, ak sa podarí, tak aj skôr". Problémom je podľa neho softvér, ktorý ohlási každú chybu vo vyplnenom formulári a tých je vraj dosť.
Nejasné je stále, či všetci, ktorí podania neodovzdali, dostanú pokutu. "Výbor stále definitívne nerozhodol, či tých asi 30 ľudí z pôvodného zoznamu, čo mali priznanie odovzdať a neurobili tak, budú sankcionovaní," povedal Fajták. Ide podľa neho najmä o zástupcov štátu v akciových podnikoch, najmä v rezorte dopravy a pôdohospodárstva, ktorí tvrdia, že zákon im to neprikazuje.
Špecifický je podľa neho aj problém člena manažmentu STV Marcela Paru, ktorý je zástupcom štatutára televízie a odmieta priznanie odovzdať.
Tým, ktorí priznanie neodovzdali načas a mali tak urobiť do marca, čo je podľa Fajtáka asi 7 ľudí, hrozí sankcia. Prídu o jeden mesačný plat. Nedokonalosť zákona sa ukazuje aj pri sankciách. Napríklad dvaja členovia Súdnej rady za svoju funkciu žiadne peniaze nepoberajú, teda sankcia bude podľa Fajtáka nula. V inom prípade to bude 80-tisíc korún, za dodanie priznania 3 dni po termíne.
V prípade, že niekto odmietne odovzdať priznanie, hrozí mu strata funkcie či mandátu.
(rk)