Svojho analytika Thomasa Manna Nemecko zavrhlo

Precízny analytik spoločnosti, z ktorej vyšiel a ktorej chyby, ale i krásu poznal. Vlastná, dobre situovaná, spoločensky upevnená rodina s piatimi súrodencami - traja z nich mali umelecké nadanie a využili ho - to je základ jeho života, ale i jeho diela.

FOTO - ČTK

Preslávilo ho viacero prác, ale najmä román Budenbrookovci. Thomas Mann sa narodil v 19. storočí - 6. júna 1875. Odvtedy uplynulo 130 rokov.

Mann sa narodil v Lübecku, jeho otec bol senátorom a podnikateľom. Deťom určil pri výchove tvrdé pravidlá, proti ktorým sa nesmelo namietať. Výchova viedla k vzbure, traja súrodenci prekročili spoločenské konvencie. Thomas a Heinrich sa stali spisovateľmi, sestra herečkou.

Thomasove sestry spáchali samovraždu. Thomas v živote konvencie dodržiaval, ale vo svojich knihách danú spoločnosť kritizoval. Jeho kritika je nemilosrdná, ale nie rozvracajúca. Spoločnosť sa po prvej svetovej vojne rozvracala sama.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mann spočiatku nebol za demokraciu, predvojnové cisárske Nemecko mu bolo blízke, ale vojna mu otvorila oči. Postupne sa stal demokratom a začal tušiť, že jeho

vlasť sa rúti do priepasti. Útekom z reality bolo dielo Čarovný vrch - švajčiarske pľúcne sanatórium mu umožnilo uvažovať o literatúre a zmysle života. Novela Mário a kúzelník je už obrazom doby a vytušil v nej nástup nacizmu s jeho postupným ovládaním ľudských duší.

V roku 1933 Mann emigroval do Švajčiarska. V Nemecku ho zbavili občianstva, a preto prijal ponuku a stal sa občanom Československa. Vojna všetko zmenila - vyhnala ho z Európy do USA. S bratom sa síce americkým pomerom prispôsobovali ťažko, ale presadili sa. Thomas začal prednášať literatúru na univerzitách a písal ďalšie knihy. Priviedol si aj rodinu a silno sa držal európskeho životného štýlu a spoločenských konvencií. Nikdy sa nepridal k americkej umeleckej bohéme a čakal na návrat na starý kontinent. V rozhlasových prejavoch v nemčine burcoval proti nacizmu a stal sa vlastne politickým analytikom hitlerovského Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu

V literatúre sa vrátil k histórii - Jozef a jeho bratia sú mravným posolstvom a prejavom viery v návrat dobra a čestnosti do života. Mann sa zdokonalil v jazyku - nemčina ako literárny jazyk mu veľmi vyhovovala. Ukážkou brilantného štýlu je dielo Lotta vo Weimare. Venoval sa aj Goetheho tvorbe a nemeckým hudobným klasikom.

Po skončení vojny sa do Európy naozaj vrátil. Zruinované Nemecko často navštevoval, jeho domovom sa však stalo neutrálne Švajčiarsko. Jeho vlasťou bola celá Európa, jeho dušou Nemecko - ale Nemecko jeho predstáv.

Tesne po vojne ešte vyšiel ďalší skvelý román Spoveď hochštaplera Felixa Krulla, na tému trochu odťažitú od ťažkých povojnových pomerov. Rafinovanosť, ktorou je obdarený Mannov hrdina, ktorý chce za každú cenu zbohatnúť, je sympatická a odpudzujúca zároveň. Prežiť v kastovanej spoločnosti, kde dominujú majetky, je však pre chudáka bez amorálnosti takmer nemožné. Krull má o morálke vlastné predstavy a nikdy sa nevzdáva.

SkryťVypnúť reklamu

Za svoju tvorbu Thomas Mann v roku 1929 získal Nobelovu cenu. Vtedy už bola na svete aj novela Smrť v Benátkach, ktorá sa od celej tvorby spisovateľa líši. Je emocionálna a realizmus v nej slúži len na opis prostredia. Opisy pocitov starnúceho spisovateľa a odvaha vstúpiť do najtajnejších zákutí mužskej duše svedčia o mnohostrannosti Mannovho talentu.

Všetky významné diela bratov Mannovcov, ale najmä Thomasove, boli preložené do viacerých jazykov. Dielo Budenbrookovci pre svoju tvrdú kritiku meštiactva, obmedzovania osobných pocitov a podriadenosti sa spoločenským konvenciám, mohlo vyjsť i v socialistickom bloku, kde sa v analýzach vždy zdôrazňovalo, že ide o kritiku buržoáznej spoločnosti. Hlbšie a precíznejšie kritiky pochopili, že kniha je kritikou obmedzovania osobnej slobody, ktorého sa socializmus dopúšťal v ďaleko väčšej miere ako meštiacka spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

"Čo ste vy vlastne? (...) Keď jeden z vás vypije pivo, druhý strčí do vrecka podvodne získaných tisíc mariek a tretí povyťahuje z kdekoho rozumy, môžete sa zobrať do postele. Nie ste tu na nič iné. Veď kto z vás je človek?" píše Mann.

Thomas Mann zomrel v roku 1955 v Zürichu. Jeho tvorba zviazaná s prvou polovicou 20. storočia má však vždy čo povedať a jeho dokonalý literárny jazyk zostáva hodným obdivu.

Zajtra - anonymní alkoholici

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 564
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 280
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 074
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 251
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 846
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu