Poľských novinárov na Kaukaze zatkli údajne preto, aby ich ochránili. Hrozil im vraj únos. Tie sú v Čečensku na dennom poriadku. Matky v Groznom minulý týždeň protestovali proti ruským vojakom, ktorí vraj uniesli ich synov. FOTO - REUTERS |
Ruské bezpečnostné orgány minulý týždeň v Ingušsku zadržali poľských novinárov. Vypytovali sa ich na politické názory a export farebných revolúcií do bývalého ZSSR. Vyhlásil to včera jeden z členov filmového štábu poľskej televízie TVP Mariusz Pilis.
Traja žurnalisti z Poľska boli pred príchodom do ingušskej Nazrane s oficiálnou delegáciou zahraničných novinárov v Čečensku, ale chceli sa do hlavného čečenského mesta Groznyj samostatne vrátiť.
Ozbrojení policajti ich odviedli na miestne oddelenie, kde ich príslušníci Federálnej služby bezpečnosti vypočúvali 14 hodín. Odobrali im všetok natočený materiál, telefóny, zápisníky, fotografie i osobné veci.
Ako včera vyhlásil Mariusz Pilis, prekvapivé boli otázky, ktoré sa týkali zahraničnopolitických vzťahov a nemali absolútne žiadny vzťah k situácii v Čečensku. Navyše boli vyšetrovatelia zo začiatku veľmi agresívni a novinárom sa vyhrážali. Pýtali sa ich na ich názory na oranžovú revolúciu na Ukrajine, na revolučné udalosti v Kirgizsku a nedávny masaker v Uzbekistane.
Predstavitelia ruskej tajnej služby vypočúvali Poliakov, ako keby sa zaoberali vývozom farebných revolúcií. Pýtali sa ich na to, čo si v Poľsku myslia o gruzínskom prezidentovi Michailovi Saakašvilim a ukrajinskom Viktorovi Juščenkovi.
Pôvodným, oficiálnym dôvodom zadržania boli údajne neplatné dokumenty. Všetci traja novinári však mali víza aj novinárske akreditácie v poriadku. Potom sa objavila verzia ministerstva vnútra Ingušska, podľa ktorej polícia získala informácie o príprave únosu cudzincov a novinárov zadržali v "záujme vlastnej bezpečnosti". Ruské vojenské vedenie zase tvrdí, že Poliaci natáčali zakázané vojenské objekty.
Medzinárodný Výbor na obranu novinárov ostro vystúpil proti zatknutiu poľských filmárov a vyzval, aby "zastavili neustále zastrašovanie novinárov a dovolili oznamovacím prostriedkom informovať o vojne v Čečensku". Známa ruská novinárka Anna Politkovská hodnotí incident ako dôkaz, že Moskva má stále čo skrývať a že vojna v Čečensku napriek oficiálnym vyhláseniam pokračuje.
Zatknutie Poliakov je ďalšou kvapkou k zhoršeniu rusko-poľských vzťahov. Od osláv konca 2. svetovej vojny 9. mája v Moskve nasleduje jeden škandál za druhým. Poliaci boli pohoršení tým, že prezident Vladimir Putin vyznamenal bývalého poľského prezidenta Jaruzelského, že Moskva zastavila vyšetrovanie masakru v Katyni a že ruský prezident zabudol spomenúť Poľsko ako účastníka protihitlerovskej koalície. Výsledkom série škandálov bolo nakoniec zrušenie zájazdu moskovského Veľkého divadla do Poľska, pretože Poliaci hromadne vrátili vstupenky.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME